Opendwoor

Průvod na Pospíšilově ulici

Minulý čtvrtek 30. 5. se stejně jako každý rok pořádala akce zvaná Opendwoor. Pro neobeznámené Opendwoor je festival Střezinských kapel a orchestrů pořádané na dvoře Střeziny. Ale na rozdíl od ostatních Opendwoorů, tento probíhal trošku jinak.

 

Kam vyrazit, když je nuda?

fotka z Obřího aktvária

Maturity v plném proudu, konec školy se neúprosně blíží a všichni studenti již nedočkavě vyhlížejí prázdniny. A jak to tak bývá – ve škole se touto dobou učí jen výjimečně a volného času mají první tři ročníky až dost. Ale jak s tímto časem naložit?

Avengers Endgame

Avengers Endgame

Na konci měsíce dubna dorazil do kin jeden z nejočekávanějších komiksových filmů vůbec. Jak něco říct a nic neprozradit? Jakýkoliv náznak z příběhu může být spoiler a já se tedy v následujících řádcích pokusím pouze přiblížit, jestli se tento film povedl nebo ne.

Středoškolská odborná činnost studenty GJKT příliš nezaujala, jaký na to měla názor studentka Biskupského gymnázia?

SOČ

SOČ neboli středoškolská odborná činnost je dobrovolná akce, které se může účastnit každý student střední školy. Z jedné školy se mohou vybrat až dvě práce za obor.

Tento rok se konala na prestižním gymnáziu J K. Tyla. První kolo probíhalo 8. 4. 2019. Postupovali automaticky dva studenti a o třetím rozhodovala odborná ústřední komise. Druhé kolo se konalo 13. 4. 2019. Porota v prvním a druhém kole byla odlišná.

Od přijímaček po maturitu, aneb jak to na GJKT chodí

Studium jakékoliv školy začíná přijímacím řízením a končí maturitou. Avšak na každé škole je cesta mezi tím trošku odlišná. V dnešním článku se dočtete, jak to na našem gymnáziu fungovalo a jak to fungovat bude.

Pomáháme krví

Věděli jste, že každý člověk potřebuje za svůj život průměrně 14x lék vyrobený z krve či 5x krevní transfuzi? Nebo, že se velké množství krve spotřebovává na komplikované operace? Bohužel není možné, vyrobit krev uměle, a tak je zapotřebí dostatek dárců. Neumíte si představit, že byste do sebe nechali píchnout? A co když Vám řeknu, že tím zachráníte životy? V dnešním článku si řekneme, jak probíhá darování krve a další důležité informace.

Reportáž z hradecké HelicopterShow a RallyShow 2019

Zásah u simulovaná autonehody

Během slunečné soboty 18. 5 2019 se na hradeckém letišti uskutečnil už 18. ročník Helicopter Show, ke které se od roku 2008 připojila neméně známá Rally Show. Nyní má tudíž divák možnost vychutnat si tyto dvě akce v jeden den a za jedno vstupné. Tato činnost je v Hradci Králové téměř legendou, tudíž není divu, že se v toto datum upínaly oči všech, více jak pěti tisíc, diváků, buď na závodní vozovku, nebo vysoko do oblak.

Dobrovolnictví aneb jak může přispět každý z nás

Dobrovolnictví? Co vše je dobrovolnictví a jak byste se mohli zapojit? Následující článek představuje formy dobrovolnictví, shrnuje dobrovolnické akce, které se pořádaly na naší škole a možnosti, které má každý z nás, pokud se chce zapojit.

Hradecký majáles

Skupina Mirai na hradeckém Majálesu

Na pátek 10. května se většina lidí z Hradce Králové všech různých kategorií těšila, jelikož se v Šimkových sadech a okolí už po třinácté konal hradecký Majáles. Mimo mnoha lidí se také této události zúčastnilo šest zpěváků a čtrnáct skupin, tudíž si každý přišel na to své. Ze zpěváků mohu jmenovat například Pavla Calltu, Bena Cristovaa či slovenského rapera Ega. Mnozí z nás nesměli chybět ani na skupině Mirai, Dymytry či na naší studentské kapele Nocturno.

Boj o Prezidentský pohár

Společná fotografie z Jednací místnosti

Minulý víkend v Praze začal finálový debatní turnaj, kde soupeří ti nejlepší debatéři z České republiky. Turnaje se zúčastnily rovnou dva týmy z naší školy, což je náš zatím největší úspěch. Měl jsem to štěstí být součástí právě jednoho z těchto týmů a přinést vám své zážitky a dojmy z této velké události.

Má to vůbec smysl?

Závěrečná fotka ze stávky za klima

,,Pojďte s námi! Pojďte s námi!“ znělo v pátek 3.5. dopoledne celým centrem Hradce Králové. Masa lidí, kteří pochodovali ulicemi, měla v úmyslu oslovit co nejvíce lidí a seznámit je s jedním z neustále se zvětšujících problémů - klimatickými změnami. Pojďme si tedy blíže objasnit, co se stalo.

Znáte Nocturno?

Promo fotka kapely

Každý z nás jistě zná naši studentskou kapelu Nocturno. Většina ji ale zná jen prostřednictvím jejich vlastních písniček a koncertů. Většinu těchto písniček píše Jirka Nálevka, zpěvák, kytarista a frontman kapely, ale svoji písničku si už napsala i Terka Nálevková. Kapela se skládá ze čtyř členů: Jirka Nálevka, Tereza Foltová, Tereza Nálevková a Kryštof Šindlar. Jirka i jeho sestra Terka jsou studenty našeho gymnázia, Terka Foltová a Kryštof jsou již vysokoškoláci - Terka studuje UHK a Kryštof ČVUT. Terka Foltová hraje na baskytaru, Kryštof hraje na cajon a a Terka Nálevková zpívá.
Zeptali jsme se Jirky na pár otázek.

Rekonstrukce vily

Fotografie porovnávající vilu v minulosti a nyní.

Každý z nás zná vilu jako stavbu, do které chodí studenti na výuku výtvarné nebo hudební výchovy. V minulosti však měla i mnoho jiných funkcí. Vila jako jediná část areálu ale ještě neprošla žádnou rekonstrukcí, byť jen menšími úpravami. V blízké době je proto naplánovaná kompletní rekonstrukce vily, a to se zachováním původních architektonických prvků. Navenek ani nepoznáte, že nějaká rekonstrukce proběhla. Jak to vlastně bylo s vilou v minulosti? Jak se vila změní do budoucna?

„Ulejvárna“ ze třetí hodiny nebo reálná snaha studentů podílet se na dění naší školy?

Školní parlament GJKT. Co to vlastně je? Co má dělat? A jak to v našem parlamentu funguje? V následujícím článku jsem se jako členka našeho školního parlamentu zaměřila na situaci, která tam panuje. Podíváme se, co se parlamentu povedlo a co už tolik ne.

Školní parlament je orgán spadající pod naše gymnázium. Skládá se ze 40 studentů, jimiž jsou vždy dva zástupci z každé třídy. V současné době parlamentu předsedá Adam Rojek, který byl zvolen na začátku tohoto školního roku.

Týden sportu s našimi sousedy

Fotka dvou českých a dvou německých studentů na Bílé věži v Hradci Králové

   Zjistila jsem, že naše škola je v jakémsi programu na výměnu studentů. Který spočívá v tom, že Němečtí studenti přijedou k nám a ti naši zase k nim. Žáci z Německa tu již byli a já měla plno otázek, které mne zajímali a musela jsem na ně zjistit odpovědi. Proto jsem napsala některým spolužákům, aby mi pověděli, jak vlastně tento týden probíhal. Zajímalo mě, jak na to, že u nich doma je vlastně cizí člověk, naši studenti reagovali a jaký byl program po celou dobu pobytu Němců tady u nás. Také jsem chtěla vědět, jaké aktivity studenti měli. A spousta dalších věcí.

Se školním projektem na ochutnávku vína aneb projekt Long Story Short – Rakousko

Long Story Short

Long Story Short byl projekt, kterého se účastnilo Gymnázium J. K. Tyla. Zapojily se do něj čtyři evropské školy – z Belgie, Rakouska, České Republiky a Polska. Cílem bylo seznámit studenty se životy lidí těchto zemí v různých historických obdobích. Já jsem se, společně s dalšími studenty 3. ročníku, vydala do Rakouska. Tento výlet se konal od 11. do 15. března tohoto roku.

Petr Kult: Tyl je místo plné osobností a DAMU je velká zábava

Petr Kult: Tyl je místo plné osobností a DAMU je velká zábava

Pokud nevíte, kdo to je Petr Kult, tak to byste měli ihned napravit. Je absolventem gymnázia J. K. Tyla a nyní studuje činoherní herectví na DAMU. Petra znám již od malička a musím říci, že je pořád stejný – vždy pozitivně naladěný, vtipný a hrozně milý. V rozhovoru se dočtete nejen o tom, jaké to bylo studovat u nás, ale také o tom, jaké to je studovat DAMU.