13. ročník tradičního závodu Mezi mosty

   Již třináctým rokem se pořádala tradiční hradecká akce, kterou byl závod Mezi mosty. Pro ty, co neví, jedná se o závod na raftech, ve kterých soutěží zástupci středních škol z Hradce Králové. Účastnilo se celkem třináct středních škol. Mohli jsme vidět například zástupce Biskupského gymnázia, Gymnázia Boženy Němcové a samozřejmě i našeho Gymnázia Josefa Kajetána Tyla. Tato akce se konala v úterý 17. září, a to od dvanácté hodiny dopolední.

transparent ve tvaru krabice - vynalézavé

   Kolem jedenácté hodiny probíhala u hlavního pódia registrace posádek všech raftů. To byl oficiální začátek pro závodníky na raftech. Po proběhlé registraci začaly závodníkům zahajovací tréninky a přípravy na závod.

  

   Vůbec prvními rafty, které se vydaly na vodu, byly rafty škol Gymnázia J. K. Tyla a Zdravotnické školy. Postupně se takto od dvanácté hodiny vystřídali závodníci všech škol. Postupujících týmů bylo však jen 8. Mezi těchto 8 se dostaly ty týmy, které měly nejlepší časy. Byly to: GJKT, Biskupské gymnázium, SION, PSJG, Hradební škola, GYBON, Vizuální škola a druhý tým Biskupského gymnázia. Tyto týmy opět závodily o co nejrychlejší čas, aby se dostaly do semifinále, tedy do boje o první nebo o třetí místo. O třetí místo bojovaly rafty GJKT a PSJG. Tento velmi těsný a napínavý, do poslední chvíle nejasný souboj vyhrál raft Prvního soukromého jazykového gymnázia. O titul šampiona závodu Mezi mosty bojovaly rafty stavební školy a Biskupského gymnázia, které nakonec tento titul získalo.

  

šlo doslova o setinky

   Pro pobavení „publika“ se účastnily závodů i tři rafty učitelů, jejichž posádky byly ustrojeny v různých kostýmech.

  

naši učitelé si též tento závod velmi užili

   Na jednom raftu mohlo být maximálně sedm závodníků. Jeden, ten hlavní, sedí vzadu a nazývá se kormidelník. Ostatní ho musí poslouchat, jelikož on udává směr jízdy a většinou i nahlas řve: „Teď“, aby se ostatní na lodi sjednotili a jízda šla mnohem lépe. Další členové posádky sedí po stranách raftu tři proti třem. Start i cíl bylo stejné místo. Soutěžící totiž měli doveslovat k bójce, objet ji a pak veslovat co nejrychleji zase zpět.

  

raft našeho gymnázia

   Během akce vystupovaly různé kapely či zpěváci, kteří-ve většině případů-chodili, či stále chodí na naše gymnázium. Takzvaným vrcholem hudebních vystoupení byla všem známá kapela Pomlky. Byla tam i spousta jiných sportovních aktivit, než byly rafty. Například jste si tam mohli zahrát velké šipky, což byl vlastně obrovský nafouknutý terč a k tomu jste měli luk a „šipky“, které na konci nebyly špičaté, ale byly měkké a přilepovaly se na terč suchým zipem. Z vrchu bylo dolů spuštěno lano, kterým jste sundávali přilepené šipky. Další atrakcí byla přilepovací stěna. Dostali jste speciální kombinézu a mohli jste jít do akce. Stěna fungovala jako suchý zip – skákali jste proti ní a přilepovali se na ni. Poslední aktivita, která tam byla, byl fotbal. Ovšem ten nebyl jen tak ledajaký. Probíhal totiž v bumperballech. Pro ty, co nevědí, co to je, tak to jsou nafukovací koule, do kterých vlezete a se soupeřem do sebe vrážíte. Snažili jste se s tou koulí na sobě kopnout do míče a dát druhému týmu gól. Nemyslete si… není to tak jednoduché, jak to zní.

  

obrovské šipky

   Celá akce probíhala naprosto bez problémů a se skvělou atmosférou. Za podpory studentů všech škol, které se účastnily závodu, všechny rafty doveslovaly do cíle vždy ve skvělých časech. Ve finálových kolech šlo o setinky! Věříme, že si všichni tuto akci užili a těšíme se na další, v pořadí již 14. ročník!

  

GJKT mělo mnoho krásných transparentů

 

Na článku spolupracovaly Sára Stuchlíková a Kateřina Vohralíková

Žánr

Ilustrační fotografie
Učitelské rafty