Adventní trhy a kouzlo Vánoc

Přišla první adventní neděle a s ní i odpočítávání dnů do začátku Vánoc. Čtyři svíčky na adventním věnci a jedna již o něco menší. První adventní neděle pro mě a mou rodinu také znamenala obléknout kabáty a čepice a vyrazit na muzejní adventní trhy jako každý rok. Byli jsme právě na Velkém náměstí nedaleko Bílé věže, když jsme ucítili vůni trdelníku, skořice, hřebíčku, dřeva a horkého voňavého svařáku, který k Vánocům neodmyslitelně patří. Tyto vůně a spousta dalších nás pak doprovázely po celou procházku mezi stánky na vánočních trzích.

                Adventní trhy mají každým rokem větší a větší zastoupení tradičních řemesel jimiž jsou například ručně vyřezávané betlémy či hračky pro děti. Své výrobky zde také předvedli kováři, kteří malým holčičkám vykovali nádherné prstýnky nebo náušnice, kterými se následně chlubily ostatním návštěvníkům. Bylo zde možné zakoupit i adventní věnce nejrůznějších tvarů, velikostí a designů. Výběr byl opravdu široký a mohu s jistotou říci, že si zde každý našel ten svůj, který se mu nejvíce líbil. Pod adventními věnci se nádherně vyjímá vánoční ubrus, který jste si zde také mohli pořídit. Velice potřebným dárkem jsou i ponožky a ty letos na trzích také měly své zastoupení. Největší úspěch u návštěvníků sklidily ty vlněné, jelikož upoutaly svým neotřelým vzhledem a praktičností.

Na trzích nechyběly ani stánky s jídlem, které, světe div se, upoutaly největší pozornost návštěvníků. Koláče, vánočky, cukroví, kandované ovoce, ale také klobásy a nakládané sýry. To vše jsme mohli ochutnat. Měli jsme břicha nacpaná k prasknutí. Jestli tedy máte doma nějaké gurmány, tak zde pro ně určitě najdete vhodný dárek pod stromeček. Mě ovšem nejvíce zaujaly pražené oříšky. Lidé si mohli vybrat hned ze čtyř druhů. Ať už si vybrali kornoutek s mandlemi, kešu, lískovými nebo vlašskými oříšky, všechny byly skvělé, a navíc ještě teplé. V tom mrazivém počasí přišel vhod i svařák nebo domácí horká medovina, na které se stály nejdelší fronty, hned po frontách na trdelník.

                I adventní trhy ale mají své stinné stránky. Všude je mnoho lidí, kteří chodí z jedné strany na druhou, a když se snažíte vyhnout jednomu člověku, tak šlápnete na nohu druhému, který na vás okamžitě a bez dlouhého čekání hodí naštvaný a vyčítající pohled. Kolem je velký chaos, který se nedá uklidnit. Každý někam spěchá nebo něco nestíhá a je nervózní. Když se řeknou adventní trhy, tak si vybavím ty otřesně dlouhé fronty u stánků, které se ani nikomu nechtějí stát a v neposlední řadě vysoké ceny nabízených věcí u každého z nich.

                I přes toto všechno mě adventní trhy vždy naladí do té správné vánoční nálady. Sice nás ovládá chaos a spěch, ale to už k Vánocům prostě a jednoduše patří. Mám ráda toto období nejen proto, že se lidé tak nějak promění k lepšímu. Uvědomí si, jak moc jim záleží na svých blízkých a snaží se je potěšit. Ale také proto, že se alespoň jednou do roka sejde opravdu celá rodina. Jako studentka bych chtěla říci, že je to období, kdy žáci nemyslí na školu a každodenní povinnosti. Je to období bez stresu a povinností a možná i proto, je to jedno z mých nejoblíbenějších období roku. Ale ten bramborový salát a vůbec celá štědrovečerní večeře? To je na Vánocích snad úplně nejlepší.

                Pokud jste se také chtěli vydat na adventní trhy a dát si sladkou horkou medovinu nebo po hřebíčku vonící svařák, tak vůbec nemusíte být zklamaní, že jste tyto trhy nestihli. Od pátku 13. 12. do soboty 21. 12. vás totiž budou čekat již tradičně každoroční trhy na Masarykově náměstí. Proto určitě neváhejte a běžte se podívat a třeba i sehnat nějaký ten dárek pod stromeček, který potěší ať už vaši maminku, tatínka, sourozence anebo třeba kamaráda.

Žánr

Ilustrační fotografie
Muzejní adventní trhy