Alexindra Bonomini Bláha: Z jihu Brazílie až na naše gymnázium

Alexindra Bonomini Bláha je empatická a přátelská psycholožka, která do České republiky přicestovala až z Brazílie. Jak se adaptovala na české prostředí a jak je spokojená s prací psycholožky? To a ještě více se dočtete v tomto rozhovoru!

Odkud jste?

 Jsem z jihu Brazílie ze státu Santa Catarina. Narodila jsem se ve městě Brusque, které má v současné době asi 130 000 obyvatel. Město vzniklo zhruba před 150 lety po příchodu přistěhovalců z Německa, Itálie a Polska.

Jak jste se naučila tak hezky česky? Sama, nebo jste chodila na nějaký doučovací kurz?

První rok po příjezdu do České Republiky jsem žila v Praze. Praha je kosmopolitní město, kde jsem neměla potřebu hovořit česky. Snažila jsem se učit sama, ale pokroky byly malé. Když jsme se přestěhovali do Dobrušky, tak shodou náhod moje sousedka byla renomovanou učitelkou češtiny a nabídla mi pomoc. Jsem za to moc vděčná, protože mě naučila, že čeština má svá pravidla a logiku. Snažím se, ale má čeština není dokonalá. Paní učitelka mi pořád připomíná, že musím mluvit pomaleji a dávat si pozor na čárky. Avšak můj latinský temperament je silnější...

Chtěla jste se už od malička stát psycholožkou?

Od malička jsem chtěla pracovat s lidmi. Vždy mě fascinovalo je pozorovat a poslouchat. Na střední škole jsme měli školní psycholožku, která pracovala jako kariérová poradkyně. Společně jsme došli k závěru, že profese psychologa naplňuje mé představy budoucího povolaní.   

Kdybyste měla znovu na výběr, šla byste opět studovat psychologii, když teď už víte, co vše to obnáší?

Ano, psychologie mě velmi baví a naplňuje. V prvních letech po příjezdu do ČR jsem litovala, že jsem studovala něco, kde je hlavním nástrojem jazyk. Mohla jsem si totiž vybrat například veterinu, protože psi štěkají všude stejně. 

Máte nějakou zkušenost nebo radu, kterou byste mohla předat studentům, kteří chtějí v budoucnu studovat psychologii?

Studium psychologie nepomůže vyřešit osobní problémy, ale pomůže porozumět a pomoci ostatním. 

Proč jste si k práci vybrala právě Gymnázium J. K. Tyla?

 Na škole pracuji již delší dobu a už jsem si k ní vytvořila určitý vztah. Gymnázium J. K. Tyla je navíc prestižní škola. 

Jak jste zde spokojená?

Jsem zde spokojená, studenti jsou velmi šikovní a spolupracují. Rovněž nálada v učitelském kolektivu je výborná.  

Chodí za Vámi studenti se svými problémy často?

Chodí za mnou více studentů, než jsem si na začátku myslela. A jsem vděčná za jejich důvěru. 

Liší se problémy českých studentů od těch zahraničních? 

Problémy studentů v Brazílii a ve Španělsku jsou velmi podobné.  

Co byste vzkázala čtenářům Štaflí?

Každá etapa v životě má své. Nenechte se řídit špatnými myšlenkami z minulosti nebo starostmi o budoucnost. Snažte se žít "Teď a tady".

Žánr

Ilustrační fotografie
Alexindra Bonomini Bláha