BeReal aneb aplikace, která boří stereotypy sociálních sítí

Pokud už máte po krk toxických sociálních sítí, které překypují vyumělkovanými fotkami a dokonalými životy, měli byste zbystřit. Právě tyto standardy chce odstranit aplikace s výstižným názvem BeReal. V řádcích níže se dozvíte, kdo ji vytvořil, jak vůbec funguje, proč je tak oblíbená nebo jaké jsou její negativní dopady na život uživatele.

Kdy to všechno začalo?

Aplikaci francouzského původu vyvinuli Alexis Barreyat a Kevin Perreau. Poprvé spatřila světlo světa v roce 2020. Ještě v roce 2021 byla užívána pouze 10 000 uživateli. Větší míru oblíbenosti si aplikace získala až během roku 2022. Na začátku roku 2023 se míra popularity rozšířila tak, že se aplikace stala čtvrtou celosvětově nejstahovanější sociální sítí. V České republice předčila v počtu stahování velikány jako je TikTok, Netflix či YouTube. Nejčastěji je využívána pochopitelně mladými lidmi ve věku 18 – 24 let.

(Zdroj: Apptopia)

Jak BeReal funguje?

V jednoduchosti je krása, a to platí i o používání BeRealu. Po vyplnění Vašeho jména, přezdívky a telefonního čísla, si můžete začít vesele přidávat kamarády a známé z Vašich kontaktů. Ti musí mít buď staženou aplikaci, nebo je můžete vyzvat jedním klikem ke stažení aplikace. Ostatní uživatele si můžete vyhledat z globálního feedu, který se jen hemží „nudnými“ posty cestujících osob v metru, vlaku či letadle, popř. turistů nebo lidí, kteří právě vstali z postele a na fotce mají neuklizený pokoj, či dokonce právě sedí u počítače nebo na WC.

Níže jsou jedny z nejbizanějších momentů:

BeReal

BeRealBeReal

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokud jste toto vše zvládli, přichází čekání na Vaši první notifikaci. Ta přichází vždy jednou denně v předem nestanovený čas. Po cinknutí upozornění běží dvouminutové odpočítávání, kdy máte prostor se vyfotit. Pokud tak neučiníte nebo zrovna nemáte mobil při ruce, uzamknou se Vám fotky lidí, které sledujete a tím přicházíte o báječnou podívanou. Nebojte se, fotku můžete vyfotit i po limitu a po zveřejnění, se fotky ostatních otevřou, ale jak se říká: „Něco za něco.“ Přátelé na oplátku uvidí Vaši nedochvilnost, tedy po kolika hodinách jste danou fotku vyfotili a zveřejnili.

Fotky přidané kamarády můžete komentovat či přidávat RealMojis, což jsou unikátní smajlíci, které tvoříte vy sami skrze vyfocené selfie. Takže už žádné pixelové emojis.

Proč je BeReal tak oblíbený?

Na aplikaci nemusíte „viset“ celý den, a když ji otevřete, neukazuje nic jiného než nijak nepřikrášlenou realitu všedních dní. Více jak dvakrát denně ji otevře málokdo. No a pokud Vám záleží na počtu sledujících, tak tady je neuvidíte, kromě svého profilu.

Dokumentace jednotlivých dní se ukládá do soukromého kalendáře, takže máte možnost se kdykoliv ohlédnout do minulosti a připomenout si, co jste dělali. Novinkou je vytvoření krátkého videa vždy na konci roku, kde vidíte všechny vyfocené BeReals pěkně pohromadě.

Nevýhody?

Aby vše nebylo tak růžové, poslední měsíce jsou velmi diskutované i negativní dopady BeRealu. Mezi největší negativum patří omezený čas na pořízení fotky. Představte si, že řídíte nebo máte důležité jednání a přijde Vám upozornění. Podvědomě víte, že Vám běží čas, a tak můžete začít panikařit.

Dalším negativem je nechtěné sdílení. Stává se, že fotka je vyfocena poslední sekundy odpočtu a častokrát se člověk, v zápalu boje, ani nepodívá, co vlastně vyfotil a klikne na tlačítko vedoucí ke zveřejnění. Může tak dojít k úniku cenných informací či zkrátka věcí, které by měly zůstat jen v našem soukromí.

Budoucnost?

Vývojáři nesmí usnout na vavřínech a neustále aplikaci zdokonalovat. Otázkou je, zda se BeRealu podaří udržet si pozornost uživatelů, protože velikáni jako je Instagram či TikTok určitě už podobný koncept vymýšlejí pro sebe.

Líbí se Vám koncept aplikace BeReal? Stáhnete si ji? Nebo už ji využíváte? Dejte vědět do komentářů pod článkem.

Foto: Autor, Twitter

Ilustrační fotografie
Focení BeRealu

Rubrika