Čím větší zvíře,tím větší starost

Koně jsou nádherná a veliká zvířata, která potřebují opravdu hodně péče. Dnes vám zkusím alespoň teoreticky vysvětlit, co všechno tato stvoření potřebují. Sama jezdím od svých šesti let, jezdím závody v parkuru a o svého koně se samozřejmě starám.

Kůň je od přírody stvořen tak, že je pro něj nejpřirozenější postoj s hlavou dole, aby se mohl pást. Proto je nutné, aby měl stále k dispozici seno či trávu a samozřejmě nepřetržitý přísun pitné vody. Kůň denně vypije 20 až 40 litrů vody, záleží však na jeho velikosti a váze, ale také na počasí nebo zátěži. Na jaře se musí dávat pozor, aby ze začátku nesnědl trávy hodně, jelikož na ni po zimě není zvyklý a mohlo by se mu udělat špatně. 

Jedna z největších nevýhod u koní je ta, že neumí zvracet, takže když je bolí žaludek nebo sní něco, co nemají, zauzlují je jim střeva a pokud se to nezačne řešit včas, je zde veliké riziko úmrtí. Proto je důležité, když chceme koně nakrmit se VŽDY ptát majitele koně čím ho můžeme a čím ho nemůžeme nakrmit a respektovat cedule ať koně nekrmíme. 

Ve stáji, kde mám ustájeného svého koně, jsou všichni koníci přes den ve výbězích a přes noc ve stáji. Každý den se musí ve stájích měnit podestýlka a připravit seno na noc. Večer se krmí každý kůň jinak, podle toho, co potřebuje. Ať už jsou to otruby, oves, müsli, granule nebo různé vitaminové doplňky, je nutné sledovat, co koni vyhovuje a co potřebuje. Jednou za čas neuškodí udělat odběry krve a zjistit, čeho má koník dostatek a čeho naopak málo. Pokud máte koníka jako společníka, dává se mu méně jídla než koním, kteří pravidelně jezdí.

S ježděním ale přichází další kupa starostí a jsou zde podmínky, které musí být splněny. Správné sedlo je základ dobrého ježdění. U sedel je nutné, aby koně nikde netlačilo, nebylo až moc vysoko nebo aby mu pro změnu neleželo na zádech až moc. Vybrat to správné sedlo není lehký úkol.

 Pokud neumíte jezdit, nedoporučuji si pořizovat vlastního koně, mohli byste mu ublížit. Existují jezdecké školy, kde vás jezdit naučí a mají tam hodné koně, o které se vhodně starají tak, aby mohli učit lidi jezdit. Je potřeba koni nastavit práci tak, aby posiloval komplet celé tělo, individuálně práci upravovat, když se nějaké svaly zapojují málo, nepřetěžovat ho a vědět, kdy to dělá kůň správně, jinak tím natropíme více škody než užitku. 

Na všechno tohle je potřeba spoustu let zkušeností a já sama si ráda vyslechnu názory od lidí, kteří koním také rozumí. Hlavní je naslouchat koni, on vám řekne, co mu vyhovuje a co ne, protože kůň je nejlepší učitel jezdectví. 

.

 

 

 

Žánr

Ilustrační fotografie
.

Rubrika