Děti potřebují doučování víc než kdy dřív, říká Amálie Šubová

Amálie Šubová, studentka gymnázia J. K. Tyla, věnuje svůj čas dětem ze základní školy, které doučuje. V rozhovoru se dozvíte, jak se k dobrovolnictví dostala a jaký k němu má vztah. Jaký problém mají žáci s online výukou? 

 

Co Vás k dobrovolnictví přivedlo?

Po návštěvě dne otevřených dveří na mé střední škole mě zaujal projekt Dofe, jehož účast vyžadovala dobrovolnictví, které jsem si vybrala formou doučování na základní škole. Samotný projekt mě nezaujal, ale doučování mě začalo bavit.

Jak často a koho doučujete?

Mám dvě žákyně, jednu z šesté a druhou z páté třídy. Každou doučuju jednou týdně po dobu jedné hodiny. Doučuju hlavně matiku, a jednu žákyni i angličtinu.

Jak probíhá vaše výuka během pandemie koronaviru?

Veškerá výuka probíhá online a materiály si posíláme přes email. Výuka bývá problematická, pokud je slabé připojení k internetu. Myslím si, že ani pro žákyně to není ideální.

Proč výuka není ideální pro děti?

Na online výuce jsou děti u sebe v pokoji a mají kolem sebe strašně moc podnětů, které upoutají jejich pozornost. Děti jsou zvyklé chodit do školy, kde je prostředí určené k tomu se učit. Doma slyší z vedlejšího pokoje televizi a nejsou pak schopni vnímat výuku.

Předpokládám, že Vás doučování během této situace moc nebaví.

Právě naopak. Myslím si, že doučování je během této složité doby důležitější než kdy dřív. Žáci ve škole nestíhají a potřebují se látku někde doučit. Takže jsem ráda, že jim můžu pomoct, i když to je někdy složitý.

Věnujete se dobrovolnictví ještě nějak jinak?

Ano, zúčastnila jsem se také dvou potravinových sbírek. Což mě sice bavilo, ale vadí mi, že nevidím celkový výsledek. U doučování vidím pokrok a zlepšení žáka.

Jakým dobrovolnickým činnostem se plánujete věnovat po ukončení studia na střední škole?

O tom jsem zatím nepřemýšlela. Na vysokou školu plánuji odejít do jiného města. Uvidím, jaké dobrovolnické činnosti budou na daném místě. Každopádně s dobrovolnictvím počítám jako s druhořadou aktivitou, priorita je pro mě studium. Kdyby to šlo, tak bych se ráda bych se věnovala doučování.

                                                                                                                                             Kateřina Šulcová

Příprava

 

 

Žánr