FILMY TÉTO DEKÁDY: Králíček Jojo - z outsidera trhákem?

Králíček Jojo: z outsidera trhákem?

Králíček Jojo je nová satirická komedie z válečného prostředí, která vystihuje život desetiletého chlapce árijské rasy, který se stává členem organizace Hitlerjugend a snaží se být správným nacistou. Premiéra snímku v Česku byla 23. 1. 2020. Ač o filmu panovaly podle trailerů všeobecné názory, že film bude fraška, tak se v den premiéry snímku Králiček Jojo před kinem Cinestar v Hradci Králové vytvořila řada plná filmových fandů, kteří chtěli film vidět co nejdříve. Film nakonec sklidil velice pozitivní ohlasy a mnoho fanoušků bylo překvapených.                                                                                                              

            Úspěchu filmu alespoň z finanční stánky už nasvědčoval zájem o jeho premiéru. V Cinestaru bylo vyprodáno a někteří fanoušci natěšeně přešlapovali ve frontě, jiní od filmu moc neočekávali. ,,Trailer ke snímku mě nadchl, mám rád satirické filmy, tak jsem neváhal a zarezervoval si lístky.“ Komentoval své nadšení před filmem divák David Bavor. Celkově diváci se z většiny dělili na dva tábory. Na ty, kteří se na snímek vyloženě těšili a měli od něj vysoká očekávání a na ty, kteří od něj příliš neočekávali a nechtěli být poté zklamaní.

            Po shlédnutí filmu panovaly v hledišti řekněme smíšené pocity, někteří diváci byli nadšeni, protože snímek splnil jejich očekávání, jiní vypadali zaskočeně, jelikož asi čekali od filmu něco jiného. Odchytil jsem diváky s obou táborů a divák David Bavor nám řekl po zhlédnutí filmu: ,,Film mě nadchl, věděl jsem, že mě satirické scény komedie pobaví a jsem rád, že měla tato komedie i hlubší přesah než jen čistě pobavit diváka.“ Na druhé straně k nám promluvil Jaromír Valeš, který si o snímku myslel toto: ,,Králíček Jojo mě trochu zklamal, asi jsem očekával více zábavných pasáží a satirický humor byl pro mě místy tlačen moc na sílu a zdál se mi občas hloupý.“ 

            Za zmínku určitě stojí herecké výkony herců v hlavních rolích, a to zejména rolí malého chlapce Joja (Roman Griffin Davis), matky Joja (Scarlet Johansson) a Adolfa Hitlera kterého ztvárnil sám režisér snímku Taika Waititi. Zvlášť role Adolfa Hitlera, kterému musel Taika vdechnout život v podobě trochu přihlouplé dětské představy, musela dát zabrat. Přece jen, jak musí být složité zahrát roli jednoho z nejkrutějších diktátorů novodobých dějin v podobě představy, kterou má v hlavě zakotvenou malý chlapec. Nicméně Taikovi se to povedlo bravůrně a sklidil zasloužený úspěch.

            Králíček jojo byl nominován na Oscara v šesti kategoriích a to v: nejlepší film, nejlepší ženský herecký výkon, nejlepší návrh kostýmů, nejlepší výkon ve výpravě, nejlepší střih a nejlepší adaptovaný scénář. Poslední jmenovanou kategorii snímek vyhrál, takže potvrdil, že se opravdu stal trhákem, sice ne v očích všech diváků, ale minimálně u kritiků sklidil obrovský úspěch. Kdo mohl čekat, že z takto podceňovaného filmu se vyklube šest nominací a jedna výhra v nejvíce prestižním předávání cen na světě.

 

David Krása, Štafle

Žánr

Ilustrační fotografie
Foto: pocketbrno.cz