Gaudeamus – Odnesu si plno…?

Jestli jste někdy v minulosti navštívili Gaudeamus, nejedna propiska určitě skočila ve vaší kapse. Oslnivé předměty propagující danou vysokou školu či univerzitu  -  co je jejich cílem?

Každoročně od roku 1994 je pořádán veletrh vysokých škol. Oficiálním názvem je Evropský veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus. Veletrh  má tedy letos 26 let tradice a probíhá jak v Česku, tak i na Slovensku. Na jednom místě můžete vidět přes 200 vystavovatelů a víc, ale to se odvíjí od města, ve kterém zrovna Gaudeamus probíhá. 

Praha a Brno jsou města konající tento veletrh v České republice a do mého oka letos padlo Brno s datumem akce 22.10.-25.10. 2019. Přejděme tu 5-ti hodinovou cestu z Hradce, kterou je zbytečné rozebírat a své rozhořčené poznatky si necháme na další slet událostí. Následně jsme s mými přáteli totiž zjistili, že sleva, která se uplatňuje na vstupné, které činí 120 korun, je neplatná! Sladkých 40 korun jsme mohli ušetřit, kdybychom si vytiskli potvrzovací email o registraci na Gaudeamus. Ale věřte mi, u pokladny neuvěří, že se vám zrovna dneska ráno rozbila tiskárna. 

Jelikož jsme potřebovali utišit své hladové žaludky po poněkud delší cestě, dostali jsme se k areálu výstaviště Brno, kde se konal veletrh, až kolem 2. hodiny. Možno je k tomu připočítat i nastoupení do špatné šaliny, či přechod přes celý areál až k výstavišti (úplně vzadu!)

Nevím jestli bych se o tom měla úplně rozepisovat, nevím jestli mě po této informaci nenahlásí někdo té paní u pokladny nebo tomu pánovi z ochranky, ale také by vám tato informace mohla pomoct. V bídném stavu jsme dorazili k výstavišti a ještě bídnější byl náš stav peněženky. Ten den se na nás poprvé usmálo štěstí a míjeli jsme se s kamarády, kteří se právě chystali k odchodu. Ti byli tak hodní a při pohledu na nás nám ty vstupenky darovali, že už odcházejí a ať si to užijeme. Jejich úšklebek nebyl k nepovšimnutí a každý, kdo strávil uvnitř budovy až moc času, pochopí záměr tohoto úšklebku.

Vítejte v hračkářství! Instalace visící ze stropů, nafukovací pytle, pastelky, bločky, promítání filmu. To zní fajn. A musím říct, vypadalo to velice efektně. Hned jsem chtěla usednout v tom křesílku a koukat na… počkat, nejsem tu vlastně proto, abych si vybrala svoji vysokou školu? Sice je to hezká pozornost, ale cílem návštěvy není odnést si tašku plnou propagačních materiálů, ale hlavu plnou plánů do budoucnosti.

Chvíle rozčarování opadá a jdeme do toho. Samotná plocha mi nepřišla tak velká, orientovat se šlo podle nejznámějších univerzit, které měly největší stánky. Tím, že už tam nebylo moc lidí, tak jsme to prošli zhruba po půl hodině s tím, že se každý poté zaměříme na svoje vytipované školy. Navštívila jsem asi 6 stánků, z toho jsem 2 vůbec neznala, ale zaujaly mě. U dalších 2 stánků se reprezentovaly vysoké školy mně už delší dobu známé, moji favoriti. A další dvě jsem navštívila kvůli těm lákavým odměnám, přiznávám, vinna.

Co se mi líbilo na veletrhu, tak to jak stánky prezentovaly své školy. Hezké, nápadité, opravdu zaujme. O to víc, když vám to něco napoví o charakteru školy. Jako příklad vám uvedu Českou zemědělskou univerzitu v Praze, jejíž stánek byl celý udělaný z kartonu. Hezké, opravdu mi to k sobě sedělo. Líbilo se mi i to, že bylo možné potkat stánky jiných institucí, jako je Komerční banka, nebo Asus. Ač se nejedná o vysoké školy, bude to souviset s vysokoškolským životem a toto rozšíření mi přišlo vhod.

Co se ale týče samotné práce dobrovolníků ze škol, tak dobrý ohlas ve mně nevyvolali. Ano, vysvětlovat několikrát za den, v čem jsou výhody této školy a podrobnosti o oboru může být únavné a jednotvárné. Ale přeci jen jsem čekala asi něco víc než prázdnou odpověď a šup, desky do ruky! Nebyla jsem z toho nadšená, mít takový obnos nepotřebných papírů, ale chvilku studií jsem tomu dala a opravdu jsem se dozvěděla poměrně dost důležitých informací. Ale to jen díky těm papírům. Potom jsme tedy už neměli důvod zůstávat zbytečně dlouho a po hodině a půl jsme vyčerpaní směřovali k odchodu.

Jestli tedy alespoň trochu víte, kam by vaše cesta mohla směřovat, doporučuji vám navštívit spíše den otevřených dveří té dané školy, kde mají čas se vám věnovat. Z vlastní zkušenosti to mohu potvrdit  z minulého roku, kdy jsem navštívila den otevřených dveří Masarykovy univerzity. Jestliže opravdu nevíte kam dál po střední škole, ano, na veletrhu poznáte mnoho různých cest. V lednu se můžete jet podívat do Prahy od 21.1.-23.1.2020 a vybrat si sami. A v té chvíli už je jen na vás, co a jak nejvíce vás okouzlí a zapůsobí na vaše smysly a nezapomeňte, hlavně na vaši budoucnost.

Žánr

Ilustrační fotografie
Gaudeamus Brno 2019