Již třetí Giving Tuesday na Tylovi

Pro začátek, co je vlastně Giving Tuesday? Giving Tuesday je jedna z největších dobrovolnických akcí na světě, na nichž se podílí zástupci z téměř padesáti zemí světa. Zajímavostí je, že tato akce vznikla jako odpověď na marketingové akce Black Friday a Cyber Monday. A jak asi víte, drží se už třetím rokem i na naší škole. Komu se letos pomáhalo, jak celý den vypadal z pohledu klasického studenta a kolik je za tím vším práce?

Letos se nelehkého úkolu uspořádání Giving Tuesday ujala na naší škole nejvíce třída 3. E, která ve spolupráci s profesorkou Vaňkovou připravila dobročinný bufet pro rodiče, předvánoční bufet a benefiční koncert. Cílem jejich projektu byla finanční pomoc nemocné Janičce, která trpí mozkovou obrnou.

Pro mě jako běžného studenta začalo úterý jako každý jiný den, ale pro některé vrcholily přípravy a blížil se závěr jejich několikatýdenní práce. Prostory, program koncertu, propagace, jídlo do bufetu atd. – to je jen část z toho, co vše se muselo zařídit.

Program začal už o velké přestávce, kdy proběhlo slavnostní rozsvěcení vánočního stromečku doprovázené školním orchestrem, vyhlašování vítěze soutěže o nejlepší design vánoční ozdoby a také všemi vítaný benefiční bufet. Bufety se na naší škole ukázaly jako jedna z nejefektivnějších a nejoblíbenějších metod, pokud jde o vybírání peněz. Kdo by také odolal vynikajícím zákuskům, sušenkám, chlebíčkům apod.? Ještě ke všemu za „studentské ceny“ a s vědomím, že tím pomáhám i někomu dalšímu? Já rozhodně ne. Takže jak se dalo očekávat, i letos byl bufet poměrně úspěšný a vybralo se hodně peněz.

Vrcholem projektu Pomoc Janičce byl benefiční koncert. Koncert se konal od 17 hodin v AC klubu a co se týče programu, byl opravdu nabitý. Od pěti až do deseti večer se,  vyjma krátkých přestávek, stále hrálo. Koncert zahájil několika vystoupeními sólových zpěvaček, které navodily příjemnou atmosféru. O projektu samotném a o Janičce pak pronesla pár slov paní Vaňková, ředitel naší školy a Pavel Khek - umělecký šéf Klicperova divadla. Jelikož se letos s právě zmiňovaným divadlem navázala spolupráce, tak celý večer odmoderoval herec František Staněk. Na pódiu se v průběhu večera vystřídalo hned několik školních a hlavně mimoškolních kapel jako třeba Dopisy pro Matyldu, V poslední chvíli, Malá sada, Anežka Malá či Skywalkers. Tyto kapely rozproudily zábavu a zvedly lidi ze židlí. 

Jedním z největších lákadel večera byl ale koncert skupiny W. A. F. a to z části i díky tomu, že jedním z členů kapely je náš nový učitel Jakub Klement. Spousta studentů, včetně mě, byla zvědavá. Přece jen se nestává moc často, že bychom si zašli na koncert našeho učitele. Ještě než se vůbec začalo, byl už parket plný nadšených a nedočkavých studentů i profesorů. Kapele se rozhodně podařilo upoutat a udržet pozornost publika po celou dobu jejich vystoupení. Rozhýbali celé „Ácéčko“. Koncert měl takový úspěch, že si publikum dokonce vyžádalo i několik přídavků.

Dalším velkým lákadlem byl závěrečný koncert Jakuba Děkana, který udržel publikum v nadšeném stavu až do samého konce celého benefičního koncertu.

Celovečerní program benefičního koncertu byl velmi vyvážený a příjemný, vystoupení prolínaly proslovy, dokumentární video o Janičce a projektu a také došlo ke slavnostnímu předání dárků Janiččině mamince. Koncert skvěle předal své poslání a zakončil tento den plný nadějí do budoucna.

Letošní ročník Giving Tuesday na škole podle mě naplnil své cíle – podpořit a oslavit chuť pomáhat a dělat dobré skutky. Projekt Pomoc Janičce byl také velmi úspěšný – podařilo se vybrat okolo 31 000 Kč, které Janičce a její rodině pomohou překonávat překážky, se kterými se musí kvůli nemoci potýkat.

Na závěr malý vzkaz od profesorky Vaňkové: „Děkuji všem, kdo se zapojili do našeho letošního DOBROTYLU, jmenovitě skupince studentů z 3E. Díky, že pomáháte!“

Žánr

Ilustrační fotografie
Fotografka: Michaela Šrůtová