Kam na práva
Dnes je tu se mnou můj přítel a absolvent právnické univerzity v Olomouci Ondřej Matěják. Nyní pracuje jakožto koncipient v notářské kanceláři ve Vrchlabí. Jaká právnická fakulta je nejlepší? Jak těžké je na práva se dostat a co všechno vlastně práce notáře obnáší? To vše se dnes od Ondry dozvíte.
Nejdříve bych se rád zeptal, jak je to s přijímacím řízením na práva? Je pravdivé pořekadlo, že nejtěžší na právech je, se tam dostat?
Určitě to není jednoduché dostat se na práva. Přijímací zkoušky jsou kombinace porozumění textu a logického myšlení. Na práva do Olomouce a Prahy navíc požadují i test ze ZSV. K tomu všemu jsou požadovány poměrně vysoké výsledky. Pokud se chcete dostal do Prahy potřebujete být lepší než 90 procent lidí, kteří píší Scio testy, do Brna potřebujete výsledek lepší než 75 % lidí. Na druhou stranu do Olomouce stačí, když je lepší než 60 % lidí, a to už se zvládnout dá.
Jakou právnickou fakultu sis vybral ty a doporučil bys ji ostatním?
Já jsem vystudoval práva v Olomouci. Hlásil jsem se i do Prahy, kam jsem se také dostal, ale nakonec jsem si vybral právě Olomouc. S univerzitou jsem byl nadmíru spokojen. V Olomouci mají 150 lidí v ročníku, což je podstatně méně než v Praze nebo Brně. Systém výuky a přístup ke studentům byl také velmi dobrý. Snad jediné minus byla teorie, které jsme měli znatelně více než je na jiných právnických fakultách.
Proč sis vybral právě Olomouc, když ses dostal i do Prahy?
Hlavním důvodem byla právě velikost školy a přístup k žákům. V Praze je v jednom ročníku 650 lidí, což je opravdu hodně. Kvůli tomu je přístup v Praze mnohem obecnější, zatímco v Olomouci je mnohem individuálnější, učitelé se se studenty znají, a to pro mne bylo mnohem sympatičtější.
Jak bys porovnal právnické univerzity v Praze, Brně a Olomouci? Jaká je podle tebe nejlepší? Kam bys doporučil jít zájemcům o studium práv?
Podle mého názoru nejdou fakulty porovnat jaká je nejlepší a jaká nejhorší. Každá má svoje pozitiva a negativa. Pravá v Praze jsou vyhlášená a známá, jelikož Karlova univerzita má jméno i v zahraničí. Zároveň zde právníci mají velké využití, jelikož v Praze jich je stále málo.
Brněnská fakulta je zase nejlépe hodnocená, co se týče způsobu výuky a má velkou výhodu toho, že Brno je právnické město.
Právnická fakulta v Olomouci je sice menší než ostatní, ale zase se vyvíjí nejrychleji a je velmi progresivní. Dalším pozitivem je dobrá atmosféra, prostředí a přístup učitelů.
Já osobně bych doporučil právě Olomouc, díky dobrému přístupu ke studentům a tomu, že škola je menší, což mi vyhovuje. Zároveň ale někoho táhne naopak škola větší, takže je to pouze můj subjektivní názor.
Momentálně pracuješ jakožto koncipient v notářské kanceláři ve Vrchlabí. Jsi s prací spokojen?
Notařina je dost o papírování, a proto je to někdy trochu nuda, ale obecně jsem s prací spokojen. Oproti práci advokáta nejsem ve stálém stresu, což mi vyhovuje.
Spousta lidí říká, že právníků je již dost a že noví právníci nenajdou využití. Jak to vidíš ty?
Je pravda, že lidí s právnickým vzděláním je poměrně dost. Na druhou stranu jsou města, kde je právníků stále nedostatek, jako třeba Praha nebo Hradec Králové. Navíc znalost práva se hodí nejen v právnické činnosti a člověk s právnickou univerzitou vůbec nemusí pracovat jakožto právník. Proto bych se toho nebál.
