Klára Bisová: Skaut online?!

Klára Bisová je studentka čtvrtého ročníku Gymnázia J. K. Tyla, muzikantka a především zapálená skautka. V této době je obtížné - ne-li nemožné - zájmové kroužky pořádat. Většina podobných aktivit byla dočasně pozastavena, nebo přesunuta do podoby online setkání. A tak se i skautské schůzky, kratochvíle pro spoustu mladých nadšenců, byly donuceny přesunout do online prostředí.

Jak probíhaly vaše skautské schůzky před koronavirem?

Náš oddíl se scházel pravidelně každé úterý na hodinu a půl v Šimkových sadech. Na programu se podílíme dohromady já a moje kamarádka. Vzhledem k tomu, že máme v oddíle děti v rozmezí od šesti do čtrnácti let, snažíme se program připravovat tak, aby zaujal všechny, což se ne vždy daří. Nabízíme jednak zajímavé sportovní hry a zároveň i nějaké nové vědomosti. Na každý rok vymýšlíme celoroční téma, do kterého pak jednotlivé aktivity zařazujeme. Děti se tímto způsobem něco naučí a zároveň je to pro ně zážitek. Během schůzek se dětem snažíme předat hlavně základy skautských dovedností jako jsou uzle, šifry ale i zdravověda, krizové situace a hlavně historie. Někdy pak i přidáme praktické dovednosti. 

Takže dřív byly naše schůzky různorodé, vyplněné například zážitkovou bojovkou, hrami na spolupráci nebo sportovními aktivitami. Poslední schůzku před začátkem koronavirové situace jsme s dětmi dělali pomazánky a zdobili chlebíčky.

Jak vaše online schůzky probíhají teď?

Oddíl se také schází pravidelně každé úterý. Na začátku se snažíme dělat tématickou rozcvičku (většinou se ptáme, co dělali za uběhlý týden), ať se děti u počítače na nás soustředí a pořádně se rozmluví. Poté se děti snažíme přivést do dobré a pohodové nálady, takže většinou hrajeme zábavné a zajímavé hry. A hlavní náplní je předat dětem nějaké vědomosti a zároveň je do aktivity zapojit (např. musí něco najít na internetu, atd...).   

Přemýšleli jste, že setkání zrušíte úplně?

Určitě. Zpětnou vazbu od rodičů jsme měli, že jsou rádi když odpoledne po online škole s dětmi stihnou krátkou procházku a tak čas na skautské aktivity vůbec nezbýval. Zároveň je pro nás komunikace online složitější, mladší členi nemají své emailové adresy (tak jim místo online hodin posíláme výzvy) a vymyslet program na online schůzku je složitější a zabere to více času. Ale řekli jsme si, že bychom neměli s dětmi ztratit kontakt úplně a proto jsme schůzky nakonec zavedli - alespoň pro starší část dětí.

Jak probíhaly první online hodiny?

První online schůzky byly docela nepovedené. Pro setkání jsme zvolili Discord, protože se tam s dětmi můžeme  jednoduše domluvit a zároveň tam mají prostor pro to, aby si mohli volat také jen mezi sebou. Ze začátku Discord neuměli příliš ovládat a styděli se mluvit na mikrofon. Pro mě to byl také nezvyk, protože jsem nebyla zvyklá vést schůzku aniž bych děti viděla před sebou. Bylo těžké děti nadchnout pro nějaké zapojení a hlavně je mnohem složitější vymyslet program, i přesto že jsou schůzky online kratší.

Jak se na online zkoušky připravuješ a jak se ta příprava liší od tvého chystání na skauta před koronavirem? 

Běžně mi příprava jedné schůzky zabere minimálně hodinu, pokud chci propracovanější program, je příprava delší. To se s online schůzkami příliš nezměnilo, ale je mnohem složitější vymyslet nové aktivity a trvá déle než dostanu nápad na program. Celkově mi teď chybí motivace a nejen mě ale všem vedoucím kolem mě. Člověk tolik nemá zpětnou vazbu od dětí, která ho pohání a hodně mi chybí víkendové akce. 

Co si o online setkání myslí děti? 

Řekla bych, že ze začátku byli děti za schůzky rádi, ale  postupně nadšení opadalo. Předem jsme tušili, že účast na schůzkách nebude stoprocentní. Pravidelně chodí asi tři čtvrtiny dětí. Problém je hlavně v tom, že některé nemají odpoledne přístup na počítač, nebo kvalitní mikrofon. Teď účast znovu narostla, protože jsme přišli s novou aktivitou která je zaujala. Konkrétně s Dračím doupětem. Chce to být originální a přitáhnout jejich pozornost.

Odkud čerpáš inspiraci?

Inspiraci čerpám hlavně že skautských facebookových skupin, kde si skauti vyměňují různé nápady na online schůzky. Vzniklo dokonce i několik webů s materiály pro online setkání. V prosinci probíhalo i několik streamů a online akcí pro skautské vedoucí, kterých jsem se zúčastnila, abych načerpala novou inspiraci. Nejoblíbenější internetová hra u dětí je momentálně skribbl.io, což je online internetová stránka, kde jeden kreslí obrázky a ostatní hádají, co to je.

Myslíš si, že online setkání jsou dobré řešení?

Myslím, že kdybychom já a druhá vedoucí nebyly před maturitou a přijímačkami na vysokou školu, dokázaly bychom asi vymyslet trochu lepší program a uspořádat i třeba online výpravu. Ale v současných možnostech je to asi maximum, co pro děti můžeme udělat. Momentálně s dětmi začínáme hrát již zmíněnou hru Dračí doupě online. Je to hra založená především na rozvoji fantazie, proto doufám, že je budou schůzky bavit a ještě nějaký čas vydrží než se opět sejdeme.

Děkuji za rozhovor a vydržte to!

Děkuji

skaut těsně před karanténou

Ilustrační fotografie
karanténní výzva