Nestíháte číst k maturitě?

Nechci nikoho stresovat, nebo dokonce děsit. Jenom malá připomínka - maturita je už za necelé tři měsíce. Samozřejmě to je ještě fůra času, protože jsme se všichni připravovali už v průběhu těch čtyř let na střední a máme většinu materiálů hotových. Tak konec srandy a všichni si teď přiznejme, že už od podzima loňského roku o přípravě na maturitu mluvíme, ale stále ji odsouváme. Bohužel čas letí a už ale opravdu musíme začít. Protože já na tom nejsem jinak, možná by vám mohl pomoct malý exkurz povinnou četbou.

Hned ze začátku začnu knihami pro ty línější, protože je zázrak, že dočetli až sem. I krátké knihy totiž mají své kouzlo. Rozsahově nejkratší bývá poezie, ale tou se prokousat může být často obtížnější než přelouskat čtyřdílný románový cyklus. Naštěstí máme novely a povídky - Petr a Lucie, Kulička, Proměna, Malý princ nebo Dykův Krysař.

Naopak ti z vás, kteří se rádi do příběhu ponoříte a užíváte si nadbytečné popisné pasáže a vedlejší dějové linky, rozhodně sáhněte po obsáhlejších dílech. První na seznamu bude pravděpodobně Dekameron, Sophiina volba, třídílný Hrabě Monte Christo, Anna Karenina, vlastně skoro jakákoli tvorba ruských autorů. Dostojevskij a Tolstoj se opravdu nebáli popustit uzdu své ruce a jejich romány se pohybují okolo šesti set stránek.

Pokud tu je i skupinka vás přímých odpůrců čtení, tak věřte, že Shakespeara, Čapka nebo Hemingwaye bude mít zpracovaný každý druhý. K ničemu vás nenavádím, jen dávám tipy.

V kánonu je opravdu spousta skvělých knih, stačí jen hledat. Čtení zdar.

Žánr

Ilustrační fotografie
autor: Tereza Štěrbová

Rubrika