NSZ z pohodlí domova

SCIO učebnice

V letošním roce, kdy se studenti závěrečných ročníku chystají a učí na přijímací zkoušky na vysoké školy, které je v nejbližší době čekají, se stala změna, která je zapříčiněna přítomností našeho kovidového „kamaráda“. Změna se týká skoro všech přijímacích řízení, ale v dnešním článku se zaměříme pouze na změny v Národních srovnávacích zkouškách, které též známe jako SCIO testy. Podíváme se, jaký z toho mají pocity naši studenti čtvrtých ročníků.

SCIO testy mají několik termínů, které můžete úplně všechny absolvovat – samozřejmě za nějaký ten poplatek, a u kterých se vám počítá pouze ten nejlepší výsledek ze všech vyplněných testů. Nemusíte se proto bát, že když vám to na poprvé nevyjde, tak se nikam nedostanete, protože s dnešním datem máte ještě přibližně tři pokusy, u kterých můžete nadmíru obstát.

Tady nám už však začínají jisté změny. Od minulých let se nám SCIO testy z papírové formy přeměnily do elektronické podoby, kterou můžeme doma vypracovat v určitém dni a čase v pohodlných teplákách a obnošeném tričku. Výhodu to snad má jen takovou, že jsme v „bezpečí“ našich pokojů a nepociťujeme stres, který by se na nás valil při pohledu na ostatní účastníky, kteří můžou být popřípadě i našimi soupeři v přijetí na konkrétní fakultu. Mě osobně však tento pocit na jednu stranu chybí, ale bohužel s tím nic neuděláme. Kvůli elektronické podobě se cena SCIO testů navýšila o 280 Kč. Vyšší cena je zapříčiněna licenčními poplatky za online prostředí pro testování a aplikací, která nás při našem vyplňování z povzdálí pozoruje. Určitě si říkáte, že to není nikterak veliká částka, ale když si k tomu přiobjednáte i tři zkušební testy navíc, najednou se v celkové ceně vyšplháte přibližně na 2 300 Kč pouze za testy OSP a ZSV. Můžeme tedy říct, že cesta na vysokou není vůbec snadná, ale přesto nám stojí za to.

Abyste si tedy dokázali představit, jaký ze svých prvních testů mají dojem naši studenti čtvrtých ročníků, zeptali jsme se studentů - Elišky Drábkové (E), Vojtěcha Federsela (V) a jednoho, který chtěl zůstat v anonymitě (A), jak to zvládali, jak se připravovali a co by vám ostatním mohli doporučit.

Kolikrát jsi už absolvoval/a SCIO testy?

E: Testy jsem absolvovala celkem dvakrát. První termín byl v prosinci a druhý se konal hned na začátku února. Vše pro mě bylo ovšem nové, protože jsem s těmito testy neměla žádnou předchozí zkušenost.

A: SCIO testy jsem absolvovala jednou a to v únorovém termínu, před tím jsem s nimi měla zkušenost jen prostřednictvím testů nanečisto.

V: Mám za sebou už dva testy. První jsem dělal na začátku prosince loňského roku a druhé na začátku února letošního roku.

Jaký jsi měl/a pocit ze svých prvních SCIO testů? Byl/a jsi nervózní?

E: Když jsem SCIO testy psala poprvé, nebyla jsem vůbec nervózní. Brala jsem to spíš tak, že si jdu vyzkoušet něco nového. Něco, z čeho se můžu nějak poučit a něco si z toho odnést i pro další termíny. Byla to pro mě tedy jen taková zkouška, kdy se podívám na to, o co vlastně půjde a na co bych se měla zaměřit dál.

A: Řekla bych, že obecně ne moc dobře snáším stresové situace. Stres hodně pociťuju, ještě s přihlédnutím k současným podmínkám. Bála jsem se nejen samotného testu, ale i toho, že se mi například nepodaří přihlásit do on-line verze testu nebo že mi třeba spadne internet uprostřed testu.

V: Byl jsem nervózní jako malé dítě, když se má poprvé pustit máminy sukně. Nervoval mě nejen způsob, jakým jsme měli zkoušku provádět, tedy online skrze software, který sledoval prakticky všechno, ale také prostý fakt, že v následujících pár hodinách se rozhoduje o mé budoucnosti.

Chystáš se i na další termíny?

E: Na další termíny se určitě chystám, protože si myslím, že čím víc těchto termínů absolvujete, tím je to lepší. Můžete se totiž poučit ze svých chyb a příště se jich vyvarovat. Já osobně například vidím svůj progres už od prvního testu a moc mě to těší. Na druhou stranu to ale přeci jen ještě není ten výsledek, kterého bych chtěla dosáhnout, a proto se určitě přihlásím i na další termíny.

A: Rozhodně ano, včetně nejbližšího termínu 6. 3.

V: Na další termíny se chystám. Čtu knihy, procházím staré poznámky ze školního sešitu. Hlásím se totiž na práva, a zatímco do Olomouce mám percentil dostatečný, do Prahy musím ještě nějaké ty body získat.

 

Připravuješ se na SCIO testy? Jestli ano, jak? Nebo si natolik věříš, že to zvládáš bez přípravy?

E: Na testy SCIO se připravuji prakticky každý den nebo podle toho, kolik máme zrovna učení do školy. Slíbila jsem si ale, že se na ně budu opravdu učit, abych se dostala na svou vysněnou školu. Proto jsem si také řekla, že chci, aby to byla minimálně tak ta půl hodinka denně, kterou nad každou přípravou vždy strávím.

A: Myslím si, že testy jsou hodně podobně poskládané, tím pádem jsem se už tak trochu zorientovala v jejich podobě. Vím, co od nich očekávat. Na čas jsem si zkoušela udělat 3 testy OSP a 3 testy ZSV a procvičila si tak pár typů úloh, které by se tam mohly vyskytovat.

V: Jak už jsem zmiňoval, čtu knihy a procházím si své poznámky. Mám ve vlastnictví i cvičebnice přímo od Scia, které pořádá tyto zkoušky. Díky předešlým pokusům vím, že bez přípravy se to neobejde.

Byl/a bys raději, kdyby testy byly v tištěné formě a dělal/a bys je někde mimo domov s ostatními, nebo ti to takhle vyhovuje? A proč?

E: Testy bych raději psala v tištěné podobě a byla bych schopná kvůli tomu třeba i někam dojet, protože tato online forma mi úplně nevyhovuje. Spousta lidí také říká, že je daleko lepší si texty ve verbální části pro lepší orientaci a následné vyhodnocení otázek podtrhávat, s čímž naprosto souhlasím i já. Z tohoto důvodu, bych tedy raději měla SCIO testy v tištěné podobě.

A: Má to své pro a proti. Člověk nemusí při on-line testech nikam jezdit a je v domácím klidném prostředí. Na druhou stranu může však dojít k tomu, že se technologie pokazí, a i proces s monitorováním testu je trochu nepříjemný, ovšem není to nic hrozného. Uvítala bych, kdyby byly testy přehlednější a daly se mazat odpovědi, které si rozmyslíme, to je jistě nevýhoda, na tom myslím už SCIO pracuje, ale nebude to dostupné tento rok. Obecně bych tedy zatím asi preferovala tištěnou podobu

V: Obě varianty mají svá pro a proti, opět se zde vrátím k jedné ze své předchozích odpovědí: z tohoto způsobu jsem byl nervózní. Na druhou stranu teď už vím, do čeho jdu. Dá se tedy říct, že je mi to jedno. Jen bych byl rád, kdyby si SCIO nenaporoučelo vyšší cenu u online varianty. Osobně to vnímám jako neospraveditelné.

Chtěl/a bys dát nějakou radu těm, co SCIO testy ještě nepsali, psali, nebo teprve budou psát?

E: Měla bych pro ně jednu radu. Aby ti, co to budou psát v letošním anebo i příštím roce, v tom nehledali žádnou vědu, protože ačkoliv ta úloha může vypadat někdy složitě, ve skutečnosti tomu tak vůbec být nemusí. Ty testy mají totiž především prověřit to, jak dokážete pracovat pod stresem, jak se po určitou dobu, která je většinou dost krátká, zvládnete soustředit, takže vlastně ani ty úlohy, jak nakonec zjistíte, moc těžké být nemohou. Časem pak přijdete i na to, že vám stačí například i znalosti ze základní školy – mám na mysli hlavně v tom analytickém oddílu. Za mě si tedy testy před zkouškou hodně procvičujte a nezapomeňte být v pohodě.

A: Aby se nehroutili z prvního ne až tak úspěšného výsledku, protože výsledky jsou pokaždé různé, a i když se vám to nemusí zdát, je velmi pravděpodobné, že se postupem času zlepšíte

V: Ač patřím ke kritikům komunismu, v tomto musím souhlasit s Leninem. Učit se, učit se, učit se. Pak taky je určitě dobré jít na více termínů. Člověk je pak méně nervózní a přijde nato jak test vyplňovat efektivně.

Ilustrační fotografie
SCIO učebnice