Co jsou Štafle?

Jste tu, abyste dostali odpovědi.

Kdo jsme? Co máme v plánu? A co jsou to Štafle?

K tomu, abychom si mohli odpovědět nejen na tyto otázky, ale i na kterékoliv jiné, je potřeba mít osobní přehled. Ten však nelze získat koukáním dolů, ale stoupáním víš. Nepřebírat jen cizí slova, ale podívat se na věci trochu s nadhledem a udělat si vlastní obrázek ze všech informací.

V tomto světě je občas obtížné rozlišit, co je pravda a co není. Je to těžký boj, my víme, a proto jsme se rozhodli vám trochu pomoct. Poskytnout Vám příčky, které vás povedou nahoru za tím, co chcete vědět. Příčky, které tvoříme my a naše společná práce. Chtěli bychom vám dodat oporu, protože dva jsou silnější než jeden. A umožnit vzestup, který je tvořen jen z pravdivých informací.

Rozhodli jsme se pokračovat v něčem, v co věříme, že má smysl. V něčem, co nás baví a děláme to rádi. Proto si myslíme, že zrovna my vám můžeme poskytnout to, co hledáte. Budeme pátrat po odpovědích, jasných a zřetelných. Srozumitelných a pravdivých. Po odpovědích, které podpoří váš růst.

Doufáme, že s námi budete stoupat. 

To jsme my, vaše Štafle.
 

David Bavor

David Bavor, student 3.C, je novým členem redakce školního časopisu Štafle. Na seminář žurnalistiky se přihlásil, protože rád pracuje s informacemi, baví ho psát a sledovat společenské dění. Mezi jeho další koníčky patří tenis, hudba a čtení.

db

 Jako záliby jsi uvedl psaní a čtení. Myslíš, že tě žurnalistika, nebo školní časopis, v této oblasti zdokonalí?

 

Doufám, že mi častější práce s textem pomůže lépe se v něm orientovat. Také bych byl rád, kdybych se zdokonalil ve zpracovávání a všeobecně práci s informacemi.

Zmínil jsi, že se zajímáš o společenské dění. Jakým konkrétním tématům by ses chtěl jako redaktor věnovat?

Myslím, že v této oblasti je obzvláště důležitá práce s pravdivými informacemi a jejich ověřování. Rád bych se podílel na objasňování a ověřování informací, které pro někoho mohou být složité nebo zavádějící, což je podle mne hlavně například u veřejného dění nesmírně důležité.

Objasňování a ověřování informací je dost časově náročné, ty máš ještě k tomu různé koníčky. Zvládáš si najít chvilku pro každou zálibu?

Bohužel, na mé koníčky mi mnoho času nezbývá. Škola mne velmi zatěžuje. Občas si ale najdu čas přečíst si nějakou tu knížku.

 

Marek Šafka, David Bavor

Hanka Chaloupková

Jmenuji se Hana Chaloupková, ale oslovení Hana přímo nesnáším. Ráda fotím, upravuju fotky a taky ráda piju kafe. Hodně kafe. Taky dělám již čtvrtým rokem požární sport, který zbožňuju (a díky němu mě nikdo o prázdninách nevidí doma). Mimo to mě baví psát a do určité míry i studovat. Nejvíce mě baví psát reportáže nebo zprávy, ale neodmítnu ani příležitost sepsat rozhovor. Na žurnalistice mě nejvíce baví to, že je to jediná praxe v průběhu mého studia na gymnáziu.

Michal Dočekal

Rozumět médiím, to je oč tu běží.

Vladimír Dvořák

Ahoj, já jsem Vláďa. Nejraději trávím čas se svými kamarády.  Rád sportuji a nejčastěji se věnuji fotbalu, který hraju za hradeckou Slavii. Mezi moje další koníčky patří kinematografie a můj pes, se kterým trávím hodně času. Můžete ode mě čekat sportovně zaměřené články nebo různé aktuality, jelikož dění v Hradci Králové také často a rád sleduji. 
 

Lucie Havrdová

Jmenuji se Lucie Havrdová a jsem studentkou GJKT. Čas je mým nepřítelem každý den, a tak i teď se vám představím hopem. Mám ráda sport, jídlo a také knížky (i když na ty mi moc času nezbývá, takže je vlastně zmiňuji jen proto, aby se neřeklo). Po zdlouhavém každodenním vysedávání ve škole se ráda odreaguji, a to mi jde nejlépe na karate, kterému se věnuji už poměrně dlouhou dobu. Nemám ráda mořské plody, ale hlavně arogantní a falešné lidi. Ti mi vždy dokáží zkazit den. Na žurnalistiku chodím, protože ráda píšu články o tématech, které mě baví a zajímají.

Jakub Hrdina

Jakub Hrdina

V letošním roce dovršil 18. rok svého života. Studuje na prestižním gymnáziu GJKT. Dochází do 3. ročníku, konkrétně do 3.D. Rád se věnuje sportu, především tenisu dále rád poslouchá muziku a chodí na koncerty, hlavně na TroubleGang. Jeho životní motto je si život užít, ne ho prožít. Seminář ze žurnalistiky si vybral, protože ho zajímá, jak probíhá práce novináře či odborné psaní článků.

Proč posloucháš zrovna TroubleGang?

Troublegang neboli konkrétně Marpa jsem začal poslouchat tak před 3 roky. Líbí se mi na nich neskutečná energie, kterou mají na pódiu. Jejich koncerty jsou pro mě jedinečný. Doposud se jim podařilo vyprodat Fórum Karlín či O2 arénu. Dá se říct, že Marpa neboli Otakara Petřinu beru za můj životní vzor, ať už po hudební stránce nebo té lidské.

Všiml jsem si, že často nosíš jejich merch TG, Máš vůbec jiné oblečení? Máš představu o tom, kolik jsi za merch dal celkově peněz?

Upřímně mě v ničem jiném vidět nemůžete. Ať už jsou to ponožky, trička, mikiny či bundy. Všude můžete vidět značku Troublegang. Má to několik vysvětlění. Hlavní důvod je samozřejmě, že ho chci podpořit. Dále nenávidím nakupování v obchodech. A když Marpo pustí merch na internetu, je to pro mě pohodlnější. Celkově se to pohybuje okolo desetitisíců.

Poslední otázka, lze skloubit váš rušný život se školou?

(smích) Rušný život bych to úplně nenazýval. Jsem člověk, který rád vyhledává společnost a baví se v ní. Jsem velký extrovert a rád si zajdu na pivko s kamarády. Je pravda, že už si nepamatuju, kdy bych zůstal ve čtvrtek, pátek nebo sobotu doma. Ale jak se říká, po týdnu plného dřiny se člověk musí trošku zregenerovat a nabrat síly do dalšího týdne.

Lenka Kalhousová

Jmenuji se Lenka Kalhousová. Jsem optimistka, která má ráda knihy, hudbu, tanec a fotografování. Nejraději fotím portréty a cokoliv spojeného s přírodou. Miluju trávit čas venku, se svými přáteli nebo naopak být zalezlá sama ve svém pokoji, číst si nebo koukat na seriály.

Eliška Kolářová

Jmenuji se Eliška Kolářová. Ve volném čase se věnuji hudbě, jsem v debatním klubu (není to tak strašný jak to zní) a občas i sportuji (lyže, kolečkáče). Můj největší zájem je ale cestování, ráda poznávám nové kultury a lidi. Dokážu se lehce nadchnout a v kombinaci s častou prokrastinací jsem se začala například i učit svahilsky (dlouho to ale nevydrželo). Zajímám se téměř o vše, od přírody, kultury přes jazyky až k neutronovým hvězdám. Mám ráda Lvího krále a ananas na pizze.

Václav Kolín

Žiju si život líného studenta. K mým koníčkům patří jízda na kole a sjíždění sociálních sítí. Ke školnímu časopisu Štafle jsem se dostal skrze seminář žurnalistiky a mediální výchovy. Mým cílem je předložit čtenářům zajímavé a především pravdivé informace.

Barbora Kučerová

Jmenuji se Barbora Kučerová. Bydlím v Hradci Králové a před gymnáziem jsem chodila na základní školu SNP. Po maturitě bych chtěla jít na vysokou školu nejspíše mimo HK. Vysokou školu sice ještě vybranou nemám, ale vím přibližně, jakým směrem chci jít a také mě láká studium v zahraničí. Mé oblíbené předměty jsou německý jazyk, zeměpis, biologie a samozřejmě tělocvik a seminář „ŽMV“. Mezi mé koníčky patří hra na klavír, tanec (přesněji step) a učení dětí tancovat. Ve volném čase se ráda kouknu na film či seriál, přečtu si knihu, sportuji nebo volné chvíle trávím ve společnosti kamarádů a rodiny. 

Terezie Línková

Ahoj!

Vítejte u mého medailonku. Vše důležité se dozvíte zde, ale ráda si popovídám i mimo sítě internetu. Ráda také píšu, tvořím, skládám a zpívám… to je vlastně i důvod mého členství v redakci. Jen zpěv tedy zatím zůstal novinářsky neoceněn a nevyužit. V budoucnu ode mne můžete čekat články zvídavé, plné otázek a myšlenek. Na druhou stranu, život je sranda a já si ho ráda užívám, takže odlehčené články a pozvánky do kulturního dění v Hradci také nebudou stranou. 

Přeji hezké čtení a společný postup vzhůru!
 

Tereza Mirová

Jmenuji se Tereza Mirová. V budoucnu bych se ráda věnovala psychologii, kterou bych chtěla studovat na Filozofické fakultě v Brně. Nejraději trávím volných čas s přáteli, rodinou nebo sama sledováním seriálů či filmů. Mezi mé oblíbené seriály patří Black Mirror a Hra o trůny. Během svého studia na gymnáziu se snažím nasbírat co nejvíce pracovních zkušeností. Již jsem pracovala jako prodavačka v Kauflandu, následně jako baristka v CrossCafe a momentálně jako prodavačka v trafice.

Jakub Morávek

Kuba v kostce

Jakub Morávek už třetím rokem studuje na našem gymnáziu, konkrétně je studentem třídy 3.A, a v loňském roce se rozhodl pokračovat ve studiu humanitní větve. Koníčkem, kterému se Kuba věnuje už 11 let, je hra na kytaru. Kromě kytary jsou jeho velkou vášní filmy. Mezi Kubovy nejoblíbenější patří především ty, které ztvárnil kultovní režisér Quentin Tarantino, ale nepohrdne ani filmovou sérií Star Wars. Ze sportů ho pak nejvíce baví jízda na kole a lyžování. Za zmínku stojí i Kubova záliba ve psaní, právě ta byla důvodem zvolit si seminář ŽMV.

Co tě nejvíce ovlivnilo při výběru zaměření? Jsi se svou volbou spokojen, nebo bys dnes volil jinak? 

Při výběru mě nejvíce ovlivnilo to, že mně nikdy moc nešla chemie a fyzika. A taky miluju dějepis se zeměpisem, takže u mě byla volba vlastně jasná. Rozhodně bych neměnil!

Jaké úspěchy, týkající se hry na kytaru, tě v poslední době potkaly? Kde tě můžeme v nejbližší době slyšet? 

Na posledně konané celostátní kytarové soutěži jsem se umístil na druhém místě v krajském kole. V únoru se koná další ročník, tak se teď intenzivně připravuji. No a kde mě můžete slyšet? Asi v nejbližší době budu v divadle Drak hrát jako člen Kytarového orchestru Matyáše Bernarda Brauna.

Co se psaní týče, o čem píšeš nejraději? Přemýšlel jsi někdy nad tím, že by ses psaní chtěl věnovat ve své budoucí profesi?

Nejraději asi píšu o něčem, kde se dá pustit uzda kreativitě a fantazii nebo nějakou úvahu, pokud je na dobré téma. A ještě nejsem plně rozhodnut o tom, co bych chtěl v životě dělat. Takže i práce žurnalisty přichází v úvahu.

Autor: Barbora Cepková

Filip Neškrabal

Ahoj, v následujících odstavcích se vám chci pokusit říct, jak se jmenuji, co dělám apod. Takže, mé jméno je Filip Neškrabal, je mi 18 let a bydlím v Hradci Králové. Studuji na Gymnáziu J. K. Tyla a mám vystudovanou základní školu Bezručovu v Hradci Králové. Co dělám ve svém volném čase? Všechno, co se týče horských kol, počítačů, focení, natáčení, atd. Na Žurnalistice mě nejvíce baví dělat všechno kolem grafiky. Psát mě moc nebaví, protože mi to nejde, ale někde se to naučit musím. 

Natálie Nyčová

Ahoj,
jmenuju se Natálie Nyčová a jsem studentkou třetího ročníku gymnázia J. K. Tyla. Ve svém volném čase ráda sportuji – nejradši mám volejbal, ale vyjma tance mě baví skoro všechno. Mými dalšími zálibami jsou kreslení a bohužel i neustálý pobyt na sociálních sítích.
 

Tereza Štěrbová

Tereza Štěrbová, budoucí psycholožka?

 

Tereza Štěrbová je žákyní třídy 3. C a členkou Studentského parlamentu. Již několik let navštěvuje Rychnovský dětský sbor a mezi její další zájmy patří čtení knih, cestování, jóga a pěstování květin. Její oblíbené předměty ve škole jsou český jazyk, anglický jazyk a základy společenských věd. Žurnalistiku si vybrala, protože ji baví psát články, ale kam by se chtěla vydat po maturitě?

 

Ty jsi členkou školního studentského parlamentu, co tě vedlo k tomu abys kandidovala? 

Členkou studentského parlamentu jsem se stala už minulý rok, což bylo ve druhém ročníku a ke kandidatuře mě přivedlo to, že moje spolužačka už tam chodit nechtěla, a tak jsem si říkala, že je to dobrá zkušenost a zároveň můžeš něco ovlivnit na škole. Navíc je tam skvělá parta lidí, která spolu nejen komunikuje ohledně změn, ale stali se z nás i dobří kamarádi.

 

Jak dlouho už chodíš do sboru a máš i nějaké jiné koníčky, které ráda děláš ve svém volném čase?

Sboru se věnuji už od první třídy, což je dvanáct let a je součástí mého života a nedokážu si to bez sboru vůbec představit. Je to taky ale velký požírač času a musím tomu obětovat nějaké chvíle mimo zkoušky. O Vánocích to jsou především koncerty, které jsou i jednou za tři dny. Mimo sboru toho už moc nestíhám, ale hodně čtu, snažím se cestovat, zajímám se o módu, koukám na seriály, a také se zajímám o kytky, hlavně jak je pěstovat, ale zatím v tom moc dobrá nejsem. V posledním roce jsem se začala věnovat józe a po Novém roce bych chtěla zkusit i kurzy krasopísma. Dost volného času trávím také na brigádě, protože si myslím, že je fajn mít vlastní zdroj peněz, takže skoro každou neděli chodím do práce uklízet a každý víkend doučuji angličtinu a přijde mi to jako dobrá zkušenost.

 

Jsi ve třetím ročníku, víš už kam po maturitě a chtěla by ses žurnalistice věnovat i v budoucnu?

Na to, kam bych chtěla jít po maturitě, se mě ptá poslední dobou hodně lidí. Teď mám období psychologie, protože mě baví problematika toho, že lidé mají opravdu různé problémy a já si vždycky uvědomím, že se mám vlastně strašně dobře a nemusím řešit žádné velké problémy. Žurnalistika mě zatím baví, ale bojím se, jestli na ní nejsem málo kreativní, ale to uvidíme časem.

Autor: Nela Svobodová

Sára Stuchlíková

Jmenuji se Sára Stuchlíková. Mým velkým koníčkem je focení, ale bohužel nemám zrovna moc času se tomu věnovat. Ráda sportuji a ráda dělám jakýkoli sport, kromě běhání, které mne tedy naprosto nebaví. Hlavním sportem je pro mne však jezdectví, kterému se věnuji závodně třetím rokem. Jezdím především parkurový sport, ale nevynechám ani drezuru.

Nela Svobodová

Nelča Svobodová aneb nová posila v týmu žurnalistů

 

Nová krev v týmu žurnalistů se vždy hodí, obzvláště, když do toho vloží srdce a přinese nové nápady. Nela Svobodová chodí do 3. C a s novým školním rokem začala chodit i na seminář žurnalistiky, protože obdivuje práci žurnalistů a ráda by se tomu věnovala i do budoucna. Rekreačně se věnuje spoustě aktivitám, ale v “kavárenském povalečství” je prý profík. Zeptala jsem se jí na pár otázek, abychom ji všichni lépe poznali.

 

Proč jsi šla na seminář žurnalistiky?

Žurnalistiku jsem si vybrala, protože mě baví psát články a celkově mi práce žurnalisty přijde moc zajímavá a ne stereotypní. Tento seminář zahrnuje i mediální výchovu, a i ta mi přijde jako zajímavá pro využití v reálném životě. Taky je tady možnost, že bych se něčemu takovému mohla věnovat i do budoucna, tak proto jsem zvolila tuhle průpravu a zkušenost.

 

Máš tedy nějaké sny a cíle, kterých bys chtěla v životě dosáhnout?

Nejsem úplně typ člověka, který by měl velké sny. Spíš se zaměřuji na menší cíle a když daného dosáhnu přichází jiný. Určitě bych ale chtěla udělat maturitu a dostat se na vysokou. Při tom hodně cestovat, což se snažím už teď, a poznávat svět, protože mě baví prozkoumávat jiné kultury a zvyky.

 

Co tedy ráda děláš ve volném čase, pokud nejsi ve škole nebo na cestách?

Když jsem byla mladší, tak jsem chodila na spoustu kroužků, například flétna, mažoretky, dramaťák nebo klavír. Teď už se ale ničemu nevěnuji profesionálně. Ráda čtu, chodím plavat, jezdím na kole, ale všechno pouze rekreačně. Ani nevíte jak je také uklidňující vybarvování antistresových omalovánek u svíčky a hudby. Spoustu volného času trávím s kamarádkami v kavárnách, to nám jde nejlépe.

 

 

Jan Vaculík

Honzo, do jaké chodíš třídy?

Do 3. C.

Jsi rád, že chodíš zrovna do této třídy?

Ano, a to z mnoha důvodů, hlavně ale kvůli dobrému kolektivu.

Jaké jsou tvoje zájmy?

Rád sleduji zajímavé filmy na on-line platformě Netflix. Co se týká jídla, jsem docela velkým gurmánem a příznivcem italské pizzy. Nevím, zda to lze také zařadit mezi zálibu, ale mám rád spánek. 

Upřednostňuješ spíše sportovní činnost nebo pasivnější aktivity?

Spíše pasivnější aktivity. Studium na gymnáziu je náročné, proto ve volném čase volím činnosti, při kterých si odpočinu a přijdu na jiné myšlenky – filmy, jídlo, spánek. 

Proč jsi na semináři ŽMV? 

To je jednoduchá odpověď. Při výběru seminářů mě prostě zaujal oproti jiným nabízeným seminářům.

Uvažoval jsi také o některém jiném semináři?

To si již přesně nepamatuji, ale nejspíš ne. Jak už jsem uvedl, seminář ŽMV mě ihned zaujal a pokud vím, další semináře jsem již moc neposuzoval.

Jaroslav Valenta

Jaroslave, do jaké chodíš třídy?

Do 3. C.

Jsi rád, že chodíš zrovna do této třídy?

Ano, jsem zde rád, protože tady mám dobré kamarády.

Jaké jsou Tvoje zájmy?

V první řadě hraji fotbal, na který se rád podívám i v televizi. Zajímá mě též vše kolem počítačových her..

Upřednostňuješ spíše sportovní činnost nebo pasivnější aktivity?

Určitě sportovní činnost, neboť se jedná o fyzicky náročnější aktivitu, při které jednak posiluji své tělo a zároveň při ní také více relaxuji. 

Proč jsi na semináři ŽMV? 

Když budu upřímný, na semináři jsem proto, že kvůli horšímu prospěchu mi tento seminář jako jediný zbyl.

Uvažoval jsi také o některém jiném semináři?

Z výše uvedených důvodů ne.

Ondřej Vodička

Kdo je to ten Ondra?

Ondra rád zjišťuje, jak svět funguje a vypadá. Ondra se rád ptá proč. Ondra je skaut. Ondra se rád věnuje debatování. Ondru baví vycházky po přírodě a chůze v dešti. Ondra se rád baví s lidmi všech kultur, hlavně když se u toho smějí. Ondrovou zálibou je být upřímný.

Kateřina Vohralíková

Ahojte, jmenuji se Kateřina Vohralíková. Ráda podnikám cokoliv s přáteli, fotím krajinu a také různé momentky lidí kolem sebe. Ze všeho nejradši však poslouchám muziku, proto mě můžete věčně vidět se sluchátkama v uších. Ráda hraji volejbal, procházím se a zkouším nové sporty. Často si dělám z lidí kolem sebe srandu, ale dokáži si ji dělat i ze sebe. Baví mě se učit, teda až na jazyky, ty mi do hlavy nelezou. Jsem ráda, že jsem se přihlásila do semináře Žurnalistiky, jelikož by mě bavilo do budoucna se zabývat fotografováním anebo psaním článků. 

Martin Voženílek

Ahojda, ač se nemusí zdát, je mi 18 let, ale hravý jsem stále. Mezi mé největší koníčky patří fotbal, který hraju za klub z Hradce Králové. Z toho důvodu se ode mne můžete těšit na různé články zaměřené na venkovní aktivity a různé sportovní akce školy. Rád trávím čas se svými přáteli na různých společenských akcích v Hradci, o kterých máme velký přehled. Tak doufám, že se na některých potkáme!

Kateřina Zíková

Kateřina Zíková, sedmnáctiletá dívka z malé vesničky Máslojedy, studuje na Gymnáziu J. K. Tyla a je součástí třídy 3. A. K jejím největším zálibám patří pobyt na každoročním táboře Na dračí skále, florbal a hraní na ukulele. Mimo to se věnuje psaní básniček a krátkých textů, a to je i jeden z důvodů, proč si vybrala seminář ze žurnalistiky a mediální výchovy. Jedním z jejích velkých snů je se v budoucím zaměstnání zaměřit na český jazyk a zpravovat lidi o pravdivých událostech bez jakéhokoli filtru a autocenzury.

Proč ses rozhodla studovat v Hradci Králové a proč právě na Gymnáziu J. K. Tyla?

Já jsem ve třetí třídě přestoupila ze Základní školy Všestary na Základní školu Josefa Gočára do Hradce, protože bylo složité do Všestar dojíždět. Mamka navíc pracovala v Hradci, tak mě ráno mohla vzít s sebou a po škole mě zase hodit domů, nebo na tenis, kterému jsem se dost věnovala. No a každý den jsem chodila kolem Gymnázia J. K. Tyla, který na mě vizuálně zapůsobil. Taky jsem nevěděla, co chci dělat, neměla jsem žádné zaměření, takže jsem se rozhodla pro gympl.  A tím, že tam mám spoustu kamarádů, kteří mi Tyla doporučovali, to byla jasná volba.

Čemu se momentálně nejvíce věnuješ ve svém volném čase?

Myslím si, že nejvíce volného času věnuji přípravě her a kostýmů na tábor, s kterým máme skoro každý víkend akci. Je to taková moje posedlost. Strašně mě baví a naplňuje práce s dětmi. Nejlepší je, když nás děti vidí v kostýmech (když se nám to povede, jsme k nepoznání) a vyčaruje jim to úsměv na tváři. Vždycky je tolik vtáhneme do té hry, kterou jsme si pro ně připravili, že o tom potom mluví celý den. Ta jejich radost je opravdu nejlepší. Což mě připomnělo, že teď chystáme celotáborovou hru na čtrnáct dní pro sto padesát dětí. Je to na způsob larpových her, kde se vžijeme do daných rolí a děti budeme provázet námi vymyšleným příběhem. Na to už se opravdu těším!

Jak ses dostala ke psaní básniček?

Jednou jsem v sobě měla takové pocity, které jsem prostě potřebovala pustit ven, tak mě napadlo napsat básničku. V básničkách totiž můžu vybít svůj vztek nebo naopak vyjádřit svou radost. Když už teda zrovna něco píšu, tak to je o tom, co se mi v životě stalo. Ať už je to dobrý, nebo špatný. Vždy když se k těm básničkám vrátím, tak mi to ten moment připomene.

autor rozhovoru: Adéla Peremská