PŮL ROKU V NĚMECKU? WARUM NICHT!

Oktoberfest
Johana T. na Oktoberfestu

Zdravím z Mnichova, hlavního města Bavorska, kde již měsíc navštěvuji Pestalozzi-Gymnasium.  

PROČ ZROVNA NĚMECKO?

Jeden z hlavních důvodů a pro mě velikou výhodou je, že zde žije část rodiny. Před pěti lety tady studovala má sestra a když jsem dostala tu možnost i já, neváhala jsem ani vteřinu!  Mnichov nejde nemilovat. Ruch velkoměsta se pojí s klidnými parky a zahradami. Velkolepé stavby sídla BMW, areál olympijského stadionu, technická muzea, mnichovské pinakotéky a vyhlášené bavorské pivnice. Já během prvních pár dní pobytu stihla už i fotbalový zápas v Allianz aréně a nejednu návštěvu Oktoberfestu!

Jelikož jsem tady jen do konce kalendářního roku, je mi jasné, že se nevrátím s němčinou jako rodilý mluvčí. Pobyt zde však beru jako obrovskou příležitost pro zlepšení jazyka, rozšíření obzorů, mírné osamostatnění a případné nasměrování na další studia.  

Olympijský stadion (z roku 1972)
Olympijský stadion z roku 1972

JAKÉ JSOU MÉ PRVNÍ POCITY?

Několik měsíců v novém prostředí, s novými lidmi, s lehkou znalostí němčiny. Nebudu lhát, první dny nebyly jednoduché. Po prvním zde stráveném měsíci však cítím jistý posun. Zdaleka si netroufám říct, že rozumím všemu, ale v jednotlivých předmětech (dokonce i v matematice) začínám učivo lépe pobírat a vše je srozumitelnější. Mám obrovské štěstí, že mám tak trpělivé spolužáky, kteří mi se vším pomáhají.

JAK PROBÍHÁ MŮJ BĚŽNÝ ŠKOLNÍ DEN?

Vyhledávané místo u řeky Isar
Vyhledávané místo u řeky Isar

Dny vypadají téměř stejně jako v Čechách. Místo autobusem však jezdím do školy metrem nebo tramvají.  Pestalozzi-Gymnasium se nachází v centru Mnichova u řeky Isar, podobně jako GJKT u Labe. Školu se zaměřením na hudební výchovu, výtvarnou východu a divadlo navštěvuje přibližně 950 žáků od 5. do 12. ročníku.

Po prázdninách, které v Bavorsku začínají až od srpna, nastupují žáci do školy v druhém zářijovém týdnu. Pouze šestitýdenní prázdniny si ale nahrazují řadou volných dní díky mnoha církevním svátkům. 

Výuka mi začíná v osm a končí ve dvě hodiny. Mezi sedmi vyučovacími hodinami jsou dvě přestávky, a to po 3. a 5. hodině.  Přestávky trávíme na přilehlém školním hřišti, ve školním bufetu nebo procházkami či sezením na břehu Isaru.  

Odpoledne probíhají zkoušky školních orchestrů, sboru a divadelních skupin. 

Na gymnáziu platí zákaz používání mobilních telefonů, což všichni bez výjimek respektují.  Pro někoho by to byla nepředstavitelná věc, pro mě lehký handicap kvůli překladači.  Zároveň je to však naprosté a docela příjemné odpoutání od sociálních sítí alespoň na pár hodin.

Budova Pestalozzi-Gymnazia
Budova Pestalozzi-Gymnasia

Za zmínku také stojí, že v bavorských školách prakticky neznají pojem „školní jídelna“, tak jak je to běžné v českých školách. O výběru z několika jídel a polévky, a to vše za dotovanou cenu, si mohou jen nechat zdát. Obědy si tedy nosím buď z domu nebo si jídlo kupuji ve školním bufetu. 

Příští týden odjíždím se školním sborem na tradiční týdenní soustředění do rakouského Werfenwengu, které leží v srdci rakouské spolkové země Salzburg. Kromě zkoušet sboru nás prý čekají i Wanderungen, čili túry, do krásného okolí pod Alpami.  

O tom třeba příště! 

Bis bald!

 autor: Johana Trojanová, 3.A

Žánr

Ilustrační fotografie
Johanka na Oktoberfest