Reportáž z hradecké HelicopterShow a RallyShow 2019

Během slunečné soboty 18. 5 2019 se na hradeckém letišti uskutečnil už 18. ročník Helicopter Show, ke které se od roku 2008 připojila neméně známá Rally Show. Nyní má tudíž divák možnost vychutnat si tyto dvě akce v jeden den a za jedno vstupné. Tato činnost je v Hradci Králové téměř legendou, tudíž není divu, že se v toto datum upínaly oči všech, více jak pěti tisíc, diváků, buď na závodní vozovku, nebo vysoko do oblak.

Celou akci zaštiťovala a zařizovala primárně firma DSA(Delta System Air), která má mimo jiné na starosti lety záchranných helikoptér nejen po královéhradeckém kraji. Vyskytly se tam však i jiné bezpečnostní složky se svým vlastním programem a statickými stánky. O ukázku převozu vězněné osoby a její případnou ochranu při napadení nám ukázala Vězeňská služba České republiky. Další představení bylo od Policie ČR v doprovodu s jejich cvičeným psem. To vše se však dalo shlédnout na malém stanovišti bezpečnostních složek.

To hlavní se odehrávalo na runway. Tam jsme teprve viděli pravé umění ovládat malé i velké stroje, o akrobatický program helikoptér se postaral zejména Daniel Tuček a jeho letečtí kolegové. Co se týče letadel, ukázala se nám zde i velká hvězda, a tou nemůže být nikdo jiný než Martin Šonka mistr Evropy a vicemistr světa v letecké akrobacii. Poté stačilo sklopit hlavu a naskytl se vám pohled na premiérovou ukázku záchrany cestujících z rozbité lanovky. Také jste si mohli vychutnat pohled na simulovanou hromadnou autonehodu, u které musel zasahovat nejeden vrtulník viz: obrázek. Součástí show byla taky rekonstrukce úvodní scény ze seriálu M*A*S*H i s onou ikonickou helikoptérou.

Pokud vás však sledování přeplněného nebe omrzelo, stačilo ujít pár metrů a už se jenom kochat všemi možnými závodními auty a dovednostmi jejich řidičů. Ale ne jenom piloti držící volant a knipl zajistili toto příjemně strávené odpoledne.

Tímto bych chtěl poděkovat všem organizátorům a divákům za tak přívětivou atmosféru. Ať už jste stálým účastníkem, nebo jste o této akci nikdy neslyšeli, jste srdečně zváni na skvěle strávené odpoledne plné akrobacie, sirén a motorů.

Žánr

Ilustrační fotografie
Zásah u simulovaná autonehody