Rozhovor se studentem UHK

Pro dnešní rozhovor jsem si vybral studenta Univerzity Hradec Králové Josefa Zahradníka, kterému jsem položil šest otázek týkajících se studia aplikované informatiky na této univerzitě. Myslím, že odpovědi na tyto otázky mohou být dosti užitečné nejen pro budoucí studenty stejného, či podobného oboru, ale celkově pro budoucí studenty UHK. 

1) Který obor studuješ a proč si vybral právě tento obor a tuto školu?

Studuji obor aplikovaná informatika. Vybral jsem si tento obor, protože mě zajímá programování a vývoj PC her. UHK jsem si vybral z několika důvodů. Jedním z nich je to, že škola má kvalitní vztahy s mnoha firmami a umožňuje studentům získat praxi a kontakty v oboru. Dalším důvodem je to, že UHK je univerzita s dobrou renomé a vynikajícími profesory, kteří nás připravují na pracovní trh.

2) Jaké jsou podmínky pro přijetí na UHK a jak probíhá přijímací řízení?

Přijímací řízení se průběžně mění, když jsem podával přihlášku na tuto školu, tak zde přijímačky nebyly. Pokud se však nepletu, tak v současné době je nutno přijímací zkoušky složit, alespoň na některých oborech. Podmínky pro přijetí se liší právě podle oboru a asi by si to měl každý dohledat na stránkách UHK.

3) Jaké jsou tvoje očekávání od studia, popř. je zde něco konkrétního, co by ses chtěl během studia naučit?

Během studia bych rád zlepšil svoje znalosti v oblasti počítačové grafiky a také se naučil nové programovací jazyky. Mám zájem o získání zkušeností z praxe a o rozšíření svého portfolia o praktické projekty. Doufám, že mi studium na UHK umožní dosáhnout těchto cílů a připravit mě na budoucí život. 

4) Jaká je kvalita a dostupnost výuky cizích jazyků na UHK?

Na UHK jsou k dispozici standardní jazyky jako je ruština, němčina, španělština atd. Angličtina je tady povinným jazykem a vyučuje se na dobré úrovni. Pokud jde o kvalitu a dostupnost výuky cizích jazyků na UHK, je to podle mého názoru průměrná úroveň, která odpovídá standardům středních škol.

5) Jaké jsou zkušenosti studentů UHK s praxí a možnostmi uplatnění po ukončení studia? (V tvém oboru)

UHK má vynikající vztahy s mnoha firmami, které nabízejí studentům možnosti praxe a uplatnění po ukončení studia. U mě v oboru aplikovaná informatika jsou možnosti praxe u firem jako je Škoda, Unicorn nebo Vitesco Technologies. Studenti mají také možnost vypracovat praktický projekt pro firmu, což je praxe za kredity. Z tohoto důvodu má většina absolventů šanci najít si zaměstnání ihned po ukončení studia.

6) Bydlíš na koleji? Pokud ano, jaké jsou možnosti ubytování pro studenty UHK a jaké jsou s tím spojené náklady?

Na koleji nebydlím, takže netuším, jaké jsou tam náklady na bydlení. Ale obecně je fakt, že dostat se na UHK je celkem jednoduché, zato získat kolej je nadlidský úkol. 

 

Foto: archiv autora 

Žánr

Ilustrační fotografie
Foto: archiv autora