S pojmem liberál jsem už opatrnější, říká Vápeník.

Jaké je to začít s novinařinou v šestnácti letech a měli by se mladí lidé angažovat už takhle brzy na toto ale i na mnoho dalšího bude dnes odpovídat můj host David Vápeník.

Jak tě vůbec poprvé napadlo, že bys chtěl psát články do studentských listů?

Studentské listy vznikaly na přelomu let 2018 a 2019 a hodně hledaly redaktory, já jsem si říkal, že by to byla zajímavá příležitost a taky možnost se třeba občas “vypsat” z toho, co si o něčem myslím.

Proč zrovna studentské listy? 

To je docela jednoduché, když je ti 16 a máš chuť něco psát, tak se ti nejspíš nepovede být hned redaktor opravdu velkých médií, je těžké se tam dostat, chce to zkušenosti a tak dále. Do Studentských listů jsem se dostal tak, že jsem napsal, že chci psát, absolvoval jsem 10 minutový “pohovor” a byl jsem redaktor, takhle jednoduché to většinou je, takže proto.

Doporučil bys ostatním, aby začali se psaním takhle brzo, nebo si to mají nechávat “do šuplíku”?

Těžko říct, samozřejmě je tady riziko, že se ti v tomhle věku během pár měsíců otočí třeba názory o 180 stupňů a pak jenom s hrůzou koukáš, co jsi to před tím psal za hlouposti, ale každopádně to je určitě dobrá zkušenost. Abych řekl pravdu, mám některé stejně staré kolegy, a když čtu jejich články, tak si říkám, že něco takového bych nenapsal ani na základce.

Mluvíš ze zkušenosti o tom otoční názorů o 180°?

Je pravda, že se moje názory trochu mění, ale v mém případě to 180 stupňů snad nebude. Například jsem psal komentář, kde jsem kritizoval Václava Klause ml., a o něm si víceméně pořád myslím to samé. Ale dejme tomu, že před dvěma roky bych každému třeba řekl, že jsem  “liberál,” a dneska už jsem s tím trochu opatrnější.

Hned jsi uvedl příklad z politiky, je to pro tebe to nejoblíbenější téma?

Jak kdy, třeba v poslední době, a ani nevím čím to je, o politice moc nepíšu a vlastně ani nějak moc neuvažuji, přestože by se toho dalo zrovna dneska napsat víc než dost. Každopádně dřív jsem se tomu věnoval trochu víc.

Máš nějaký cíl do budoucna? Nějakou vysněnou redakci? 

Na to samé se mě ptali i šéfové Studentských listů, a já jsem jim řekl, že vlastně nevím, jestli se novinařinou chci dál zabývat, což je pravda, možná bych radši vystudoval nějaký obor, třeba historii, a pak se mu věnoval, a jedna z možností je psaní článků. Takže vysněnou redakci zatím nemám, protože vlastně nechci být novinář v pravém slova smyslu, na druhou stranu, kdyby mi čistě hypoteticky přišla nabídka třeba z Hospodářských novin, tak bych celkem určitě uvažoval, jestli to celé ještě nepřehodnotit.

 

Děkuji za rozhovor Davide.

 

Žánr

Ilustrační fotografie
David Vápeník