S Valentýnou Nyčovou o úspěšném složení Cambridge certifikátu

Každoročně se na našem gymnáziu najde mnoho studentů, kteří dají raději přednost absolvování Cambridge zkoušky před skládáním ústní a slohové části maturitní zkoušky z angličtiny. Tento rok tomu nebylo jinak, proto jsem se rozhodla vyzpovídat studentku čtvrtého ročníku Valentýnu Nyčovou, která se zkoušek zúčastnila a úspěšně je složila. Valentýna mi popsala průběh zkoušky, jak se na ni připravit a další informace, které by mohly zaujmout studenty, kteří by v budoucnu chtěli certifikát získat.

Ahoj, mohla bys mi popsat jakým způsobem zkouška probíhala?

Zkouška se skládala z pěti částí: psaní, čtení, užívání jazyka, poslechu a konverzace. Část psaní byla testována formou slohu. Úkolem bylo napsat esej na pevně dané téma a text u něhož jsme měli na výběr z několika témat. V další části bylo úkolem hlavně porozumění textu a odpověď na otázky, které se ho týkají. U poslechu každý dostal sluchátka, ve kterých si přehrál jednotlivé nahrávky a následně odpověděl na otázky. Nahrávky je možné přehrát pouze dvakrát. Ústní část zkoušky pak probíhala ve dvojicích.

Zmínila jsi, že ústní část zkoušky se odehrávala ve dvojicích, bylo možné si zvolit s kým budeš a máš pocit, že výběr dvojice mohl nějakým způsobem ovlivnit zkoušku?

Při platbě certifikátu bylo možné do poznámky napsat, s kým chcete mluvenou část skládat. Já jsem ji tedy skládala se svojí kamarádkou. Nejdříve jsme se před komisí představily, následně jsme porovnávaly obrázky a vzájemně na sebe reagovaly. Nemyslím si, že by výběr dvojice zkoušku nějak zásadně ovlivnil, na druhou stranu, mohl by nastat problém, kdyby se úroveň vaší angličtiny lišila, právě kvůli tomu, že máte vzájemně reagovat na své odpovědi.

Jak ses ty osobně na zkoušku připravovala a co bys doporučila studentům, kteří se rozhodnout ji absolvovat?

Upřímně jsem přípravě na zkoušku nevěnovala tolik času. Začala jsem se učit týden předem. Kamarádka mi půjčila Cambridgem doporučenou učebnici a já si vyplňovala jednotlivá cvičení. Postupně jsem přišla na to, která z nich mi moc nejdou a na ty jsem se zaměřila. Na internetu je také mnoho testů, které si můžete zkoušet nebo Cambridge pořádá různé přípravné kurzy.

učebnice

Jaké výhody mají studenti, kteří získají certifikát?

Studenti nemusí skládat ústní a slohovou část maturitní zkoušky z angličtiny, také mohou uvádět svůj level angličtiny do životopisů. Na některých vysokých školách vám díky němu prominou zkoušky z angličtiny. Certifikát je navíc mezinárodně uznávaný, takže je určitě výhodou ho mít.

Skládala jsi zkoušku na úrovni B2, ale bodové hodnocení by ti stačilo i na certifikát C1. Proč ses rozhodla pro nižší úroveň?

Certifikát jsem chtěla získat hlavně kvůli prominutí části maturitní zkoušky a obávala jsem se, že když si zvolím úroveň C1 zkouška se mi nepovede a budu tak muset skládat celou maturitní zkoušku. Proto jsem zvolila raději jistotu a rozhodla se pro nižší úroveň. Na certifikátu je navíc napsané, že jsem dosáhla úrovně C1, svého rozhodnutí tedy nelituji.

Valentýna Nyčová

Fotky archiv autora

Žánr

Ilustrační fotografie
cambridge zkouska

Rubrika