Zjednodušení maturit? Jak se to vezme…

28. ledna ministr školství Robert Plaga oznámil úpravu letošních maturitních zkoušek. Ruší se, stejně jako minulý rok, písemná část zkoušek. To vyvolalo řadu emocí jak na politické scéně, tak u rodičů, a především samotných studentů.

I sám premiér Babiš navrhoval zrušení didaktických testů. Člověk by po předchozích zkušenostech čekal, že se ministři občas řídí názory premiéra, ale nestalo se tak. Předseda České středoškolské unie Nováček také ministerstvu sdělil, že studenti by uvítali zrušení didaktických testů nebo úpravu ústních zkoušek.

Studenti také dostali šanci se vyjádřit pomocí instagramového účtu Roberta Plagy. Zde jim dal možnost pod jeho příspěvek umístit komentář, aby vyjádřili, co by jim pomohlo. Většina komentářů mířila na úpravu ústních zkoušek.

Jenže ne. Ministr se rozhodl zrušit sloh, čímž zvednul ze židle několik maturantů. Ti se teď dělí na 3 skupinky. Ti, kteří jsou naštvaní, protože byl pro ně sloh záchranou výsledné známky. Pak je zde skupina, kterým to ani nepomůže, ale ani jim to nevadí, takže to podle nich klidně mohlo zůstat beze změn. Samozřejmě však nesmím opomenout ty, kterým slohy příliš nejdou, a tak si zajásali.

Někteří se rozhodli přímo protestovat všemožnými způsoby. Někdo šel zapálit svíčku před ministerstvo, někdo vypískat ministra před jeho byt, někdo vyjádřil nespokojenost natočením videa, ale největší míra protestujících se objevila na zmíněném instagramovém profilu. Názory byly buď vulgární, kterými se toho nejspíš moc nevyřeší, ale nejvíce se objevovalo heslo „Díky za nic!“. Plaga podle mě udělal chybu v tom, že se zeptal na názory, kterými se stejně nakonec neřídil.

Můj názor je podobně kritický, ve zrušení slohových prací nevidím výhodu. Dle mého ministerstvo zrušilo nejlehčí část, aby u možného většího procenta neúspěšných vzhledem k aktuální situaci mohlo prohlásit: „Však my jsme vám to ulehčili.“

Marek Šafka

Zdroj obrázku: https://www.vysokeskoly.cz/clanek/jak-uspet-u-ustni-maturity-nebojte-se-komise-a-naucte-se-hospodarit-s-casem

Žánr

Ilustrační fotografie
Maturitní zkouška